Lobimet ruse federale të Amerikës/ Bashës i ngushtohet  laku – CNA
Connect with us

Aktualitet

Lobimet ruse federale të Amerikës/ Bashës i ngushtohet  laku

Publikuar

-

Ne datën 15 maj 2018 gjykatësi federal Amy Berman Jackson në Washington, rrëzoi çështjen e ish- Këshilltarit të Trump Paul Manafort, ku ky i fundit aludonte që Prokurori i posaçëm Mueller që po heton mbi ndërhyrjen Ruse në fushatën zgjedhore ka thyer kompetencat dhe caqet e hetimit duke nxjerrë të dhëna për publikun.

Në këtë mënyrë Gjykatësi Federal në një vendim të mirëshpjeguar prej 37 faqesh ka deklaruar që kompetencat e hetimit të Prokurorit Mueller për çështjen Manafort përputheshin me mandatin e tij për të hetuar këtë çështje dhe se Paul Manafort që ka qenë drejtues i fushatës elektorale të Trump nuk mund të përjashtohet nga interesi public, pasi pozicioni i tij i mëparshëm ka qenë zyrtar.

Pra Paul Manafor do të shkoj në gjyq për përfshirje të Rusisë në fushatë zgjedhore duke qenë se pak para ndërhyrjes ruse për të marrë Krimenë, Manafort së bashku me Tony Podesten kishin krijuar një kompani lobimi me qendër në Odesa të Ukrainës që ndihmonte dhe lobonte për llogari të ish-Presidentit pro-rus Yanukovich, i cili u arratis dhe gjeti strehim nga Putin në Rusi.

Pra  Manafort dhe Podesta punojnë për llogari të rusëve dhe në kundërshtim me qëndrimin amerikan dhe vetë të Presidentit Obama në atë kohë për largimin e Yanukovich dhe mos aneksimin e Krimesë dhe Ukrainës lindore nga Rusia.

Dy javë pasi Manafort u thirr nga Prokurori i Posaçëm Muller në Washngton në vitin 2017, Nick Muzin një tjetër lobist amerikan me kompaninë e tij Muzin brothers, i cili kishte një kontrate lobimi për llogari të Partisë Demokratike dhe Lulzim Bashës në Shqipëri, kishte ndryshuar deklaratën e të ardhurave të tij pranë FISA në Departamentin e Drejtësise në ShBA, ku të gjithë lobistët kanë detyrim ligjor të regjistrojnë kontratat e tyre.

Nick Muzin i cili fillimisht kishte punuar si drejtues i fushatës së kandidatit republikan për President të SHBA Ted Cruz, ndryshoi deklaratën e tij dhe në ndryshim nga deklarata e parë, deklaroi dy pagesa të tjera nga ana e Partisë Demokratike të Shqipërisë nëpërmjet Biniatta Trade, të regjistruar në Edinburgh të Skocisë.

LEXO EDHE:  “Ti s’të fal as astarin e xhepit”/ Balla tallet keqazi me Bashën

Vihet re se Biniatta Trade është një kompani guackë e përbërë nga dy kompani të vogla të regjistruara në Belize në një ishull parajsash fiskale dhe të dy kompanitë janë themeluar nga dy rus me banim në Odesa të Ukrainës.

Nick Muzin i cili e kuptoj, se hetimi për ndëryrjen ruse në zgjedhjet e SHBA mund të shtrihej edhe ndaj tij, ndryshoi deklaratat në Departamentin e Drejtësise në Amerikë.

Pas kesaj, ndaj tij FBI nisi hetimet për këtë çështje ku i përfshirë në këtë rast është edhe Lulzim Basha, i cili ka nënshkruar kontratë lobimi në emer të Partisë Demokratike me Nick Muzin.

Tani FBI po heton mbi lidhjet e kësaj kontrate lobimi me Rusinë dhe firma ruse të regjistruara në parajsa fiskale.

A mundet që te jetë po Podesta, e cila ka qenë firma lobuese per PD shumë vite ,që ta kenë drejtuar Lulzim Bashën, që lobimin me Administratën e Presidentit Trump ta bëjë me Nick Muzin dhe nëpërmjet kompanive guacke ruse dhe  nga Odesa të kryejë trasfertat?

Fakti që Manafort ish- shefi i fushatës së Trump tashmë po shkon para gjyqit, për llogaridhënie në lidhje me lidhjet e tij të mëparshme sëbashku me Tony Podestën me rusë dhe në kundërshtim me sanksionet amerikane ndaj Rusisë dhe Ukrainës Lindore, tregon që shumë shpejt edhe Nick Muzin lobisti i Lulzim Bashës dhe kontrata e tij lobuese do t’i kalojë Gjykatës federale në Amerikë, pavarësisht se Nick Muzin është rrëfyer para hetueseve në lidhje me kontratën lobuese me PD të nënshkruar nga Lulzim Basha.

https://www.washingtonpost.com/local/public-safety/us-judge-refuses-to-dismiss-paul-manafort-charges-in-dc-clearing-way-for-trial/2018/05/15/7d227f34-5883-11e8-b656-a5f8c2a9295d_story.html?utm_term=.8b9519f1f0bf

 

Aktualitet

E marta u sjell fat/ Dy futbollistët e Kombëtares shkëlqejnë në Itali

Publikuar

-

By

Emanuele Ndoj dhe Ledian Memushaj, kanë qenë titullar në ndeshjet e radhës të Serisë B me skuadrat respektive. Kështu mesfushori Ndoj u aktivizua me Brescian për 90 minuta, duke bërë paraqitje pozitive në sfidën kundër Palermos. Takimi u mbyll me rezultatin 2-1 për Brescian që mori tre pikë të rëndësishme në kampionat, ndërsa Emanuele Ndoj ka bërë paraqitje të mirë, duke u vlerësuar pozitivisht nga mediat italiane. “Është shumë intensiv dhe dinamik në mesin e fushës. Rrezikon shumë në pjesën e parë të lojës”-shkruan Tuttomercatoweb, duke vlerësuar kështu performancën e futbollistit shqiptar me notën 6.5.

Edhe për Ledian Memushaj ka qenë një mbrëmje pozitive, madje me fat për mesfushorin, i cili u bë protagonist në fitoren e Pescara ndaj Crotone.

LEXO EDHE:  Editori i CNA.al i përgjigjet Bashës/ Pse tmerrohet pas dosjeve të kunatit dhe vjehrrit

Në minutën 19` të takimit, Memushaj jep asistin e golit të parë, i cili shënohet nga Mancuso. Por jo vetëm kaq, pasi mesfushori kuqezi isht aktiv gjatë gjithë takimit dhe bëri paraqitje të mirë duke ndalur shumë nga aksionet e kundërshtarëve. Për këtë arsye ai ka marrë vlerësim pozitiv, si një nga futbollistët më të mirë të takimit, përfshi dhe autorin e dy golave, Mancuso.

“Përfaqësues i shkollës së vjetër. Ai lufton si një luan dhe gjuan çdo top të mundshëm, ndihmon shumë në golin e parë të Mancuso”-shkruan Tuttocalionews.it. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

I shpallur në kërkim për dhunë në familje/ Arrestohet 33 vjeçari

Publikuar

-

Policia e Fierit ka bërë të mundur arrestimin e një shtetasi i cili ishte i shpallur në kërkim.

Shtetasi Alfred Kapaj, 33 vjeç me banim në Frakull të Fierit, akuzohet për dhunë në familje.

Kapaj është dënuar nga Gjykata e Shkallës së Parë e Fierit me “arrest me burg”./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Meta takim me homologun polak/ “Turistët polakë forcojnë miqësinë mes nesh”

Publikuar

-

Presidenti i Republikës Ilir Meta është takuar mëngjesin e sotëm me presidentin polak Andrzej Duda.

Ky takim u realizua në kuadër të pjesëmarrjes në punimet e Asamblesë së Përgjithshme të Organizatës së Kombeve të Bashkuara.

Dy homologët ndanë mendime në lidhje me marrëdhëniet që dy vendet kanë prej dy dekadash, dhe për nevojën e forcimit dhe intensifikimit të mëtejshëm të tyre në të ardhmen.

LEXO EDHE:  Editori i CNA.al i përgjigjet Bashës/ Pse tmerrohet pas dosjeve të kunatit dhe vjehrrit

“Bisedë e frytshme me Presidentin polak, Andrzej Duda. Mirënjohës për mbështetjen e Polonisë në procesin e integrimit të Shqipërisë në Bashkimin Europian dhe çeljen e negociatave të anëtarësimit. Rritja e turistëve polakë në Shqipëri po i forcon kontaktet e drejtpërdrejta dhe miqësinë mes nesh”, shkruan kreu i shtetit në postimin e bërë në rrjetet sociale./CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet10:26 - 26 Shtator, 2018

E marta u sjell fat/ Dy futbollistët e Kombëtares shkëlqejnë në Itali

Emanuele Ndoj dhe Ledian Memushaj, kanë qenë titullar në ndeshjet e radhës të Serisë B me skuadrat respektive. Kështu mesfushori...

Aktualitet10:17 - 26 Shtator, 2018

I shpallur në kërkim për dhunë në familje/ Arrestohet 33 vjeçari

Policia e Fierit ka bërë të mundur arrestimin e një shtetasi i cili ishte i shpallur në kërkim. Shtetasi Alfred...

Aktualitet10:06 - 26 Shtator, 2018

Meta takim me homologun polak/ “Turistët polakë forcojnë miqësinë mes nesh”

Presidenti i Republikës Ilir Meta është takuar mëngjesin e sotëm me presidentin polak Andrzej Duda. Ky takim u realizua në...

Aktualitet09:50 - 26 Shtator, 2018

Kthetrat e Soros “pushtojnë” Shqipërinë/ Zbulohet skandali me Reformën në Drejtësi

Kreu i grupit parlamentar të LSI, Petrit Vasili vijon të hedhë akuza të forta në drejtim të qeverisë, në lidhje...

Aktualitet09:45 - 26 Shtator, 2018

Niveli i lartë i pesticideve/ Greqia asgjëson 4.6 ton domate nga Shqipëria e Italia

Greqia ka bërë bllokimin e 4602 kg domateve të cilat ishin të importuara nga Italia dhe Shqipëria. Sipas agjensisë e...

Aktualitet09:31 - 26 Shtator, 2018

Zjarr në Lushnje/ Flakët pushtojnë kodrat

Një zjarr i përmasave të mëdha ka pushtuar kodrat e Allprenjat në Lushnjë. Mësohet se zjarri ka përfshirë kodrat me...

Aktualitet09:21 - 26 Shtator, 2018

Prokuroria merr në dorë të dhënat e politikanëve/ Priten arrestime të bujshme

Goditjet në nivele të larta pritet të nisin në fillim të vitit 2019. ILDKP ka nënshkruar një marrëveshje që ka...

Aktualitet09:11 - 26 Shtator, 2018

“Sulltanesha Kosem”/ Aishe kërkon të largohet nga jeta e sulltanit

Murati pagëzon trashëgimtarën e tij më të vogël. Çfarë kërkon Atike nga Mustafai i shkatërruar që humbi atë që donte...

Aktualitet08:58 - 26 Shtator, 2018

Tronditet politika shqiptare/ 400 pushtetarë të dyshuar për pastrim parash

Ndërkohë që pak ditë më parë në media u raportua se ka nisur verifikimi për pastrim parash për 400 politikanë...

Aktualitet08:51 - 26 Shtator, 2018

Drejtonin mjetin pa leje/ Në pranga dy të rinj

Policia e Beratit ka bërë të mundur arrestimin në flagrancë të dy shtetasve të cilët drejtonin mjetin pa leje drejtimi....

Aktualitet08:38 - 26 Shtator, 2018

Shifrat e frikshme/ Shqipëria, me numrin më të lartë të kërkesave në botë për azil në BE

Edhe pse jetojnë në një vend që ka nisur rrugën e pakthyeshme drejt anëtarësimit në BE dhe nuk ka konflikte...

Aktualitet08:34 - 26 Shtator, 2018

Shtypi i ditës, 26 shtator 2018

Këto janë disa prej titujve kryesorë të shtypit të shkruar për ditën e sotme, datë 26 shtator 2018: “Gazeta Shqiptare”...

Aktualitet08:22 - 26 Shtator, 2018

Ndryshon moti/ Mësoni sa do jenë temperaturat për sot

Moti për ditën e sotme do të mbetet me  kthjellime e kalime  të pakta vranësirash në relievet malorë. Era do të jetë...

Aktualitet08:14 - 26 Shtator, 2018

Horoskopi i ditës, 26 shtator 2018 

DASHI 21. mars – 20. prill Kjo do të jetë një javë mjaft e ngjeshur e cila do ju lejojë që...

Aktualitet23:47 - 25 Shtator, 2018

Deklarata bombë e Hoxhës/ Deputetes së PS-së i është vënë pistoleta në kokë

Gazetari Artan Hoxha gjatë intervistës në emisionin “Top Show” në Top Channel, ka lëshuar një deklaratë bombë. Hoxha i është...

Aktualitet23:35 - 25 Shtator, 2018

MIma: Paratë e vjedhura me koncesione do i kthehen shtetit

Deputeti i Partisë Demokratike, Florion Mima gjatë një interviste në emisionin “Opinion” në Tv Klan është shprehur se paratë e...

Aktualitet23:20 - 25 Shtator, 2018

Arrestimi i Safet Bajrit/ Reagon Ministri belg i Drejtësisë

Operacioni “Oaz” i cili konkludoi me arrestimin e 11 personave, mes tyre edhe Safet Bajri është komentuar nga ministri i...

Aktualitet23:20 - 25 Shtator, 2018

Historia e rrallë e yllit anglez/ “Kam në kokë 14 pllaka metalike dhe 28 vida…”

Nuk është e lehtë të asistosh në tërheqjen e lamtumirën e futbollistëve rreth të 35-ave apo më shumë, nga sporti...

Aktualitet23:16 - 25 Shtator, 2018

Hoxha jep alarmin/ Tregon pse Xhafaj po luan me dy karta

Gazetari Artan Hoxha gjatë emisionit “Top Show” në Top Channel ka lëshuar akuza të forta nga policisë, e cila është...

Aktualitet23:02 - 25 Shtator, 2018

Interi duket në rrugë të mbarë/ Fiton ndaj një rivali të fortë

Inter ka fituar 2-1 ndaj Fiorentina në “San Siro” duke ndrequr fillimin e keq të kampionatit, Pasi mori vetëm katër...

Aktualitet22:54 - 25 Shtator, 2018

Referendumi në Maqedoni/ “Propaganda për bojkot, rrezik për vendin dhe rajonin”

Zv.Kryeministri i Maqedonisë Bujar Osmani tha në emisionin “Përballë” të gazetarit Lutfi Dervishi në RTSH, se në prag të referendumit...

Aktualitet22:40 - 25 Shtator, 2018

Ditë speciale te Skënderbeu/ Trajneri dhe ylli i ekipit festojnë ditëlindjen

Ditë e veçantë kjo e sotmja në klubin e Skënderbeut. Orges Shehi ka festuar 41 vjeorin e lindjes së tij,...

Aktualitet22:30 - 25 Shtator, 2018

“Mos më bëj lojëra mua këtu”/ Fevziu debaton ashpër me ish-ministrin

Ish-ministri i Drejtësisë Gazmend Bardhi ka debatuar ashpër me moderatorin e emisionit “Opinion”, Blendi Fevziun. Fevziu i është drejtuar Bardhit...

Aktualitet22:25 - 25 Shtator, 2018

Shokohet Bayern Munich/ Vëllai i Mario Gotzes u bën gjëmën

Bayern Munich ka barazuar 1-1 ndaj Augsburg, në derbin e Bavarisë, duke lënë pikë, për herë të parë në këtë...

Aktualitet22:24 - 25 Shtator, 2018

Akuzat për lidhje me bandat/ Balla i përgjigjet “flakë për flakë” Bashës

Kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla i ftuar në emisionin”Top Show” ka folur për akuzat që kreydemokrati,...

Aktualitet22:20 - 25 Shtator, 2018

Thjesht e jashtëzakonshme/ Tifozët më të mirë në botë dhurojnë spektakël

Tifozeria është shpirti i një ekipi. Një pamje e pazakontë tifozerie futbolli vjen nga Maroku. Raja Casablanca arriti të sigurojë...

Aktualitet22:15 - 25 Shtator, 2018

“Shushunja politike”/ Deputeti demokrat i kundërpërgjigjet Bushkës

Ditën e sotme deputeti i Partisë Demokratike, Ervin Salianji është përplasur në distancë me deputeten e Partisë Socialisite, Klotilda Bushka,...

Aktualitet22:08 - 25 Shtator, 2018

“Shihemi në gjyq”/ Deputetja e PS-së sfidon opozitën pas akuzave për pasurinë

Pas deklaratës të deputetit të video-skandalit erotik, Ervin Salianji, në të cilën tha se bashkëshorti i deputetes së PS, Klotilda...

Trending

Read previous post:
Denoncon zhdukjen e shokut/ Arrestohet si dyshuar

Aleksandër Fadili, 30 vjeç është arrestuar, pasi dyshohet se ka dorë në humbjen e shokut të tij. Ka qenë 30...

Close