Connect with Us

Një “replikë” me Agim Xhafkën/ Partia e kunatit dhe partia e demokratëve

Aktualitet

Një “replikë” me Agim Xhafkën/ Partia e kunatit dhe partia e demokratëve

Publikuar

-

Basha “tradhton” Berishën/ Jep OK për ndëshkimin e tij

Gazetari me pendë të mprehtë, Agim Xhafka, sot ka publikuar në rrjetet sociale një takim të tij me ish-kryeministrin Sali Berisha.

Duket i ekzaltuar përtej humorit, thumbave dhe satirës së tij. Është i vërtetë dhe i drejtpërdrejtë, aspak konfident.

Xhafka si një rrëfyes i mirë, flet në ligjëratë të drejtë, tregon takimin e tij me Berishën, ” Fajtor është udhëheqja, edhe Basha. E nisi me marrëveshjen, që e quan me stil kadareian, puthja e vdekjes. Jo për ditën kur u dakordësuan, por më vonë kur ai shtrëngim duarsh u shit nga socialistët si favor për PD-në. E ndërsa Rama tallej fshatrave duke e quajtur Bashën cun të mirë, PD-ja duhej të agresohej, ndaj baza u ftoh dhe tani ajo është vagull.”, shkruan ai.

Më tej shton: “Për listat nuk ke pse e pyet. Ta thotë vetë. Gabim, shumë i madh. Nuk fshihet fibra e PD-së me një të rënë të lapsit. E kur e sheh me dyshim, ai shton:” Si ishin listat i mësova nga media” Duhet ta shkruajmë në Kuvend që kandidatët përzgjidhen.
Sali Berisha humbi zgjedhjet e 2013, iku nga drejtimi i saj, por nuk ka ikur partia prej tij. Duket sikur është dorëhequr Basha dhe drejtuesit e sotëm me plogështinë që duket.
Nga biseda kupton se kjo parti ka hyrë në cikël rikuperimi. Njësoj si njeriu kur sëmuret dhe operohet. Pret t’i mbyllet plaga, të heqë penjtë e të futen në lojë fizioterapistët për ta aftësuar.
Edhe pas Theçerit në Angli u larguan tre kryetarë deri sa i katërti i solli në pushtet. Pyetjes në se Basha duhet të dorëhiqet po humbi lokalet 2019,lëshon fjalinë, se unë përjerë e kam deklaruar, po humbja iki. Dhe e provova.”

Në fund përtej një vlerësimi personal për Berishën, shkruan: “-Doktor,je si Kisha e Lacit.
Dola jashtë dhe rruga më nxori para SHQUP-it. Qetësi, heshtje, veç ca makina që flinin në oborr. Parti me dy seli. Dhe nuk dija të dalloja se cila ishte e para…”

Agim Xhafka, besojmë prej kohësh e ka kuptuar, atë që ka thënë Berisha, megjithëse si shumë e shumë të tjerë ka shpresuat tek Lulzim Basha.

Në fakt këtë replikë me një gazetar kaq thumbues, si Xhafka, e bëjmë vetëm për t’i thënë, se diku ka “gabuar”.

PD nuk është parti me dy seli.

Partia Demokratike, ka një institucion, që është lideri historik Sali Berisha. Partia Demokratike ka në kryetar të paaftë, të pabesë, të korruptuar, të keqpërdorur, se për të më shumë vlen kunati dhe familja sesa demokratët, dhe ky është Lulzim Basha.

I dashur Gimi, ka edhe një PD të vërtetë, që janë ata qindra mijë demokratë të tradhtuar dhe të fyer, të shkelur dhe të përbuzur, që shpirtin e kanë flakë, që mendjen e kanë të ndritur, që ndoshta janë shumë të mërzitur me Sali Berishën, që nuk e kanë pranuar kurrë Lulzim Bashën, apo shumë prej tyre me zor e panë si zgjidhje të imponuar.

LEXO EDHE:  Duma “thumbon” Bashën/ Fitorja nuk do vijë asnjëherë nëse...

Votuan dhe nuk votuan, folën dhe nuk folën, kritikuan dhe ndoshta u servilosën, diku me të mirë e diku me të keq, diku u keqpërdorën e diku u mashtruan, ca u blenë e ca paguan, kjo e fundit është në Parlament, janë ato listat e neveritshme.

PD-ja është një parti që ka lider historik Sali Berishën, që ka kryetar në detyrë Lulzim Bashën në godinën e tij të “SHQUP-it”, por që kurrë nuk u bë kryetari i vërtetë i tyre.

Berisha e ka thënë më herët, sot publikisht, ti Gimi ia nxore “të palarat”, sepse ai e di shumë mirë dhe e ka kuptuar se ka përgjegjësinë e tij për Lulzim Bashën në krye të PD-së. Berisha nuk është fajtor, por është mëkatar si të gjithë ne.

Nuk ka një parti me dy seli, i dashur Gimi, ka vetëm një parti, ajo e demokratëve të mërzitur me Berishën, të vërtetë me Berishën, mbështetës të Berishës, të pakënaqur nga një qeverisje, të zhgënjyer nga problematikat e saj, dhe këta në PD janë shumicë, që qëndrojnë jo duke gjykuar ato që thamë pak më lart, por duke “fajësuar” Sali Berishën, pse herën e parë vendosi Lulzim Bashën, në krye të PD, pse herën e dytë e mbështeti.

Megjithëse të gjithë e vlerësojnë dhe mbështetin Sali Berishën, ata ia kanë “falur” gjithçka atij, por kurrë nuk mund të pranojnë, partinë e kunatit dhe të vjehrrit. I vdekuri, nuk ngjallet dot, kjo të paktën nuk është provuar ende më që pas Krishtit me Llazarin.

Prandaj i dashur Gimi, problemi nuk janë dy selitë, Berisha është dhe do të ngelet institucion në PD, deri ditën e fundit që ai do të ketë frymë. Problem janë qindra e mijëra demokratë të braktisur, të tradhtuar dhe të zhgënjyer, që gjithçka ia kanë pranuar dhe falur Sali Berishës, por kurrë nuk mund të qeshin kur PD-ja lëngon, kur demokratët qajnë e Luli prapë qesh.

PD-ja e vërtetë është çdo demokrat, në Shkodër, Lezhë, Durrës e Tiranë, në Vlorë, Elbasan e Korçë. Gjirokastër Fier e Dibër, në Tropojë, Kukës, Lushnjë e Ksamil, në Librazhd, Devoll e Kolonjë.

Këta janë problemi, këta janë partia e vërtetë, dhe këta janë demokratët, janë një dhe të braktisur nga Lulzim Basha, dhe që mbajnë sytë nga Sali Berisha, i cili është i qartë ashtu siç ti miku ynë gazetar e kuptove pak me vonesë.

Demokratët sot i shikon të bindur, se “Pranvera me një lule nuk vjen”, pa folur për një lule me farë holandeze që nuk mundi të çelte kurrë, por u puth nga vdekja, dhe nuk u prek kurrë nga një bletë që t’i merrte pjalmin.

Partia e kunatit nuk mund të jetë kurrë partia e demokratëve! /CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

1 Koment

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

“Shqipëria është bërë gati për në BE”/ Rama flet nga OKB: Ja çfarë përfaqëson integrimi

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar në fjalimin e tij në mbledhjen e Asamblesë së OKB-së se procesi i integrimit evropian është spirancë për të ardhmen e Shqipërisë.

Kryeministri deklaroi se Shqipëria ka kohë që është gati, por ajo pret që BE-ja të bëjë pjesën e saj.“Procesi i integrimit europian përfaqëson një spirancë për ne. Ne presim me padurim  dhe e kam thënë në Tiranë dhe Bruksel se Shqipëria ka kohë që është gati dhe pret që BE të bëjë pjesën e saj. Integrimi është një aspiratë mbarë rajonale dhe burim frymëzimi në një rajon të transformuar më të 6-ta vendet e rajonit që kanë rënë dakort të hyjnë në një treg të përbashkët bazuar në standartet e BE-së.

Ballkani i Hapur është shenja dhe prova kemi ne si rajon ka për rritjen e punësimit, tregtisë dhe të ndihmojë në zgjidhjen e konflikteve njëherë e përgjithmonë”, tha Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Rama thirrje për njohjen e Kosovës/ Vetëm maturia do të lejojë Serbinë të heq barrën e së shkuarës

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Kryeministri Edi Rama ka mbajtur mbrëmjen e sotme fjalimin e tij në mbledhjen e Asamblesë së OKB.

Kryeministri Rama i ka bërë ftesë vendeve të OKB-së për njohjen e pavarësisë së Kosovës. Ai është shprehur se mbështet si rrugë të vetme dialogun Kosovë-Serbi.“Nuk është obsesion, është test për të njohur realitet e reja në zemër të Evropës, kur një shtet i ri lindi. Kjo punë duhet të përfundojë dhe realiteti na ka treguar ne ballkanasve, por edhe Evropës se Kosova e pavarur, sovrane vazhdon prej 13 vjetësh. 

Shqipëria mbështet si alternativë te vetme, dialogun Kosovë-Serbi. Vetëm maturia, kuraja dhe vizioni do ta lejojnë më në fund Serbinë te heq barrën e të shkuarës”, thotë Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Pabarazi në qasjen e vaksinave”/ Rama në OKB: Duhet një traktat i ri ndërkombëtar për përballimin e pandemive

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Kryeministri Edi Rama ka mbajtur fjalimin e tij në mbledhjen e Asamblesë së OKB, ku ka evidentuar disa prej sfidave me të cilat është përballur bota dhe Shqipëria sëfundmi. Në fjalën e tij, Rama ka falenderuar të gjithë vendet që ndihmuan Shqipërinë në periudhën më të vështirë të pandemisë.

Kryeministri theksoi se më shumë se gjysma e popullsisë shqiptare është vaksinuar dhe se pritet që në 10 muajt e ardhshëm të vaksinohet edhe pjesa tjetër e popullsisë.

Gjithashtu Rama është shprehur se mbështet propozimin për një traktat të ri ndërkombëtar për përballimin e pandemive përmes bashkëpunimit.Sot kemi më shumë se gjysmën e popullsisë shqiptare të vaksinuar dhe presim të kemi të kemi të gjithë popullsinë e vaksinuar gjatë 10 muajve të ardhshëm. Pa bashkëpunim kostoja do të jetë më e lartë. Kjo është arsyeja pse vjet mjekët shqiptarë shkuan në Lombardi dhe në këmbim pritëm mjekët italian në shtëpinë tonë. Falenderoj ata që na janë gjendur të na ndihmojnë, Turqinë. KE që luftoi për të përshpejtuar ofrimin e vaksinave, Kroacisë, Letonisë që na u gjendën me vaksina.

Pabarazia në qasjen e vaksinës ka nxjerrë në pah një qasje të ndryshme për nismat globale, Kjo është arsyeja pse vazhdojmë të jemi avokat për një traktat të ri ndërkombëtar për reagimin ndaj pandemive, Është e nevojshme të përmirësojmë qasjen ndaj vaksinave sepse ata që nuk janë ta pavaksinuar rrezikohen. Eksperienca e gjatë dhe e fortë e OKB nëse na ka mësuar diçka është se sfidat kërkojnë kontributin e të gjithëve”, ka thënë ndër të tjera Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE