LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Flet drejtoresha e Migracionit/ Ja rregullat për të lëvizur në zonën Shengen

16 Gusht 2017, 19:00, Aktualitet CNA

Drejtoresha e Departamentit për Kufirin dhe Migracionin, Aida Hajnaj ka dhënë një intervistë televizive, ku ka folur rreth kritereve të reja që janë vendosur për zonën Shengen.

Gjatë fjalës së saj, Hajnaj deklaroi se 3 kriteret e reja për të lëvizur janë bileta e kthimit, adresa ku do udhëtojë, të dhënat për pritësin.

?Të gjithë shtetasit shqiptarë duhet të respektojnë lëvizjen e lirë dhe rregullat që janë vendosur, kërkesat e tyre duhet të jenë vetëm ligjore. Shqipëria ka përforcuar kriteret pas fluskit të lartë të azilkërkuesve dhe janë vendosur kritere të reja si: bileta e kthimit, adresa ku do udhëtojë, të dhënat për pritësin. 55 shtetasit shqiptarë u kthyen sepse nga verifikmet ka rezultar se kërkesat e tyre nuk plotësoheshin?, deklaroi ajo./CityNews

Lajmet e fundit nga