LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ja pse kopsat në këmishën e femrave janë në krah të djathtë

12 Shkurt 2017, 21:40, Kuriozitete CNA

Nuk ka një arsye të vërtetë praktike pse kopsat e veshjeve për gra janë në të majtë dhe të veshjeve të burrave në të djathtë, por kjo është vendosur që në vitet 1850.

Ja një varg i arsyeve të mundshme për të kënaqur kureshtjen tuaj.

Për shkak të ushqimit me gji

Një teori thotë që duke qenë që shumica e njerëzve përdorin më mirë dorën e djathtë dhe gratë i mbajnë zakonisht në krahun e majtë fëmijët, duke i pasur kopsat në të majtë, e kanë më të lehtë ta zbërthejnë këmishën për t?i dhënë gjoks fëmijës, me dorën e lirë.

Për shkak të qëndrimit në kalë

Duke qenë që gratë tradicionalisht i hipin kalit anash, në të djathtë, duke i pasur kopsat në të majtë, do minimizonte hyrjen e ajrit brenda palltos gjatë kalërimit.

Sepse gratë e klasave të larta nuk visheshin vetë

Kjo është, më e përmendura, ndër arsyet e pozicionimit në të majtë të kopsave të grave.

Gratë e pasura me shoqëruese që i ndihmonin të vishinin fustanin, i kishin kopsat në të majtë, që shërbyesja ta kishte më të lehtë t?i mbërthente me dorën e djathtë. /CityNews 

 

 

Lajmet e fundit nga