LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ky shtet paguan të papunët me 560 Euro në muaj

6 Shkurt 2017, 22:52, Kuriozitete CNA

Finlanda do të paguajë qytetarët e papunë me 560 Euro në muaj. Ky është një eksperiment social unik ku shpresohet reduktimi i varfërisë dhe të rritet punësimi.

Të gjithë ata persona të cilët nuk punojnë, nxiten nga shteti që të përpiqen të gjejnë një vend të ri ku të fitojnë të ardhurat e tyre. Përgjatë kësaj periudhe, është shteti që i financon.

Eksperimenti është nisur në janar dhe deri tani kanë marë pjesë 2 mijë të papunë.

Lajmet e fundit nga