LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Libri që i dedikohet vizatimeve në dërrasën e zezë

2 Maj 2015, 13:40, Aktualitet CNA

Në vitin 1908, Frederick Whitney, një artist dhe mësues në Salem, Masaçusets botoi Blackboard Sketching, një libër i dedikuar artit të vizatimeve me shkumës në dërrasën e zezë. ?Aftësia për të vizatuar lehtë dhe mirë në dërrasën e zezë është një pushtet i cili lakmon çdo mësues. Vizatime të tilla i përkasin një gjuhë e cila kurrë dështon në tërheqjen e vëmendjes.? thuhet në parathënie të librit.

Libri interesant jo vetëm që përshkruan teknikat dhe metodat, por ofron një galeri të mahnitshme të veprave të artit të hartuara nga vetë Whitney. Libri është aktualisht në koleksionin e Librave Dixhitalë të Universitetit të Kalifornisë dhe është në dispozicion për t?u parë dhe shkarkuar i gjithi nëpërmjet Archive.org.

Lajmet e fundit nga