LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Reshje shiu, kthjellime dhe rritje temperaturash/ Parashikimi javor i motit

13 Maj 2024, 07:01, Sociale CNA

Reshje shiu, kthjellime dhe rritje temperaturash/ Parashikimi javor i motit

Për këtë javë, vendi ynë parashikohet të jetë nën ndikimin e kushteve atmosferike relativisht të qëndrueshme. Masat ajrore që qarkullojnë janë relativisht të lagështa.

Moti përgjatë gjithë javës pritet të jetë me kthjellime dhe vranësira në shtim, kryesisht nga orët e mesditës, të cilat hera–herës pasohen me reshje shiu me intensitet të ulët, ndërsa në relievet malore lokalisht mesatare në formën e shtrëngatave afatshkurtra, shoqëruar me shkarkesa elektrike e lokalisht breshër.

Në zonat luginore do të ketë prani të mjegullës në orët e mëngjesit, si dhe në momentin e reshjeve. Shërbimi Meteorologjik Ushtarak parashikon rritje graduale të temperaturave, kryesisht ato të mesditës, ku ditën e enjte pritet që vendet e ulëta të arrijnë deri në 30 gradë Celsius.

Era parashikohet të jetë me drejtim juglindje - verilindje me shpejtësi mesatare 2-8 m/sek, ndërsa përgjatë vijës bregdetare e lugina kryesisht ditën e enjte e të premte fiton shpejtësi 12-16 m/sek. Valëzimi në dete pritet të jetë i forcës 2-3 ballë./ CNA

Reshje shiu, kthjellime dhe rritje temperaturash/ Parashikimi javor i motit

22:46 Sociale Lira Gjika

Miqësia nga virtyti

Aristoteli, një nga filozofët më të mëdhenj që ka jetuar n...

Lajmet e fundit nga