LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Bisha e ajrit/ Arma e re amerikane, kundër raketave të Kinës dhe Rusisë

8 Korrik 2022, 13:23, Sociale CNA
Bisha e ajrit/ Arma e re amerikane, kundër raketave të Kinës dhe
Foto ilustruese

Balonat që vihen në lëvizje me ajër do të jenë arma më e re amerikane kundër raketave hipersonike të Kinës dhe Rusisë.

Në muajt e fundit, si Pekini ashtu edhe Moska kanë testuar armë hipersonike me shqetësim në rritje nga administrata amerikane, e cila tani po mendon të marrë masa.

Si kundërpërgjigje dhe SHBA-ja mendon të fusë në lojë balonat, të cilat mund të fluturojnë midis 18 dhe 27 kilometra në lartësi, ndaj dhe ato mund të përdoren për të zbuluar raketat hipersonike.

Për vite me radhë, Shtetet e Bashkuara kanë kryer teste me balona për të mbledhur informacion, për të ofruar mbështetje për trupat tokësore apo për të ndrequr problemet me satelitët.

Pentagoni ka shpenzuar rreth 3.8 milionë dollarë për projekte të balonave me fluturime të larta gjatë dy viteve të fundit. Jo vetëm kaq, por ata planifikojnë të shpenzojnë 27.1 milionë dollarë shtesë për të vazhduar punën në eksperimente të reja, sipas dokumenteve buxhetore./CNA.al

 

 

 

 

Lajmet e fundit nga