LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ministria e Shëndetësisë nxjerr shifrat/ Si paraqitet situata nga COVID-19

6 Tetor 2022, 19:43, Shëndeti CNA
Ministria e Shëndetësisë nxjerr shifrat/ Si paraqitet situata nga
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar bilancin e 24 orëve të fundit, sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave, mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 650 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID-19, 38 qytetarë.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 15 në Tiranë, 4 në Vlorë, 3 në Gjirokastër, nga 2 qytetarë në Kurbin, Kavajë, Fier, Himarë, nga 1 qytetarë në Shkodër, Durrës, Lushnje, Krujë, Delvinë, Sarandë, Konispol, Gramsh.

Janë 390 qytetarë aktivë me Covid-19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 5 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me SarsCov2.

Janë shëruar 28 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 327,285 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (6 Tetor 2022)

Raste të reja ditore 38

Të shëruar në 24 orë 28

Të shtruar në spitale 5

Humbje jete në 24 orë 0

Testime ditore 650

Testime totale 1,985,099

Raste pozitive 331,264

Raste të shëruara 327,285

Raste Aktive 390

Humbje jete 3,589

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 241

Elbasan 35

Vlorë 28

Fier 20

Shkodër 15

Lezhë 13

Gjirokastër 12

Durrës 10

Dibër 8

Korçë 4

Berat 3

Kukës 1./ B.A. - CNA.al

Lajmet e fundit nga