LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Ankthi i urinimit”/ Gjendja nga e cila “vuan” edhe Kim Kardashian

13 Dhjetor 2022, 21:38, Shëndeti CNA
“Ankthi i urinimit”/ Gjendja nga e cila “vuan” edhe Kim
Kim Kardashian

Nëse mendoni se po urinoni shumë shpesh ose jo mjaftueshëm, urinimi juaj mund t'ju tregojë shumë për mirëqenien tuaj të përgjithshme.

Urinimi i shpeshtë mund të rrjedhë nga shumë gjëra të ndryshme. Disa nga më të zakonshmet janë fshikëza tepër aktive, prostata e zmadhuar (meshkujt), diabeti, infeksionet e traktit urinar, dhe medikamentet (diuretikët ose 'pilula uji').

Ankthi dhe stresi mund të shkaktojnë gjithashtu ndjesinë për të urinuar .Ka lloje të ndryshme të "ankthit të urinimit".

Ndërsa nuk ka një përkufizim të vetëm për "ankthin ndaj urinimit", por kjo ndodh në rastet jeni në ankth, ose gjatë një ngjarjeje siç mund të jetë kur dilni me miqtë, ose gjatë një prezantimi të madh që mund të jetë stresues."

Çfarë ndodh në trupin tuaj kur keni këtë lloj ankthi?

Kur ndiheni të shqetësuar, dërgohen sinjale në trupin tuaj për të përgjigjur.  Shtrëngimi i legenit ndikon drejtpërdrejt në fshikëzën urinare dhe meqenëse fshikëza mund të bëjë vetëm dy gjëra - të shtrydh ose jo - ajo reagon ndaj muskujve të ngushtë të dyshemesë duke u kontraktuar gjithashtu. Kjo rrit presionin  e muskujve në pushim ndaj muskujve të legenit, duke krijuar ndjesinë e të urinuarit .

Një lloj tjetër ankthi i lidhur me urinimin, i quajtur sindroma e fshikëzës së turpshme , ose paureza, e bën "të vështirë ose të pamundur" përdorimin e banjove publike ose urinimin me këdo afër, sipas Klinikës Cleveland.

Ja se si të trajtoni ankthin e lidhur me urinimin.

Kim Kardashian gjatë një interviste tregoi për "ankthin e urinimit" që përjetoi në Met Gala 2019, kur veshi një fustan të Thierry Mugler. “Nëse më duhet të urinoj, është problem”, tha Kardashian. “Sinqerisht, nëse është një urgjencë, mendoj do të më shpëtojë dhe do ta bëj kudo të jem”, shprehej ndër të tjera Kim.

Mjeku Tadros sugjeron mjekimin ose terapinë e sjelljes si zgjidhje alternative. "Por ka hapa të tjerë për të ndërmarrë që mund të ndihmojnë gjithashtu," këshillon ai. “Shmangia e irrituesve të fshikëzës si kafeina dhe alkooli, kufizimi i marrjes së lëngjeve për disa orë përpara një ngjarjeje që shkakton ‘ankth urinimi’ dhe më në fund ka trajtime mjekësore dhe kirurgjikale që mund të ndihmojnë gjithashtu nëse simptomat janë të rënda./ CNA.al

Lajmet e fundit nga