LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Roland Bejko, si Lulzim Basha/ Kërkon tram për Tiranën

26 Prill 2023, 22:50, Politikë CNA
Roland Bejko, si Lulzim Basha/ Kërkon tram për Tiranën
Kandidati i Partisë Demokratike të Enkelejd Alibeajt për Tiranën, Roland Bejko

Kandidati i Partisë Demokratike të Enkelejd Alibeajt për Tiranën, Roland Bejko, i është rikthyer planit të Lulzim Bashës për të ndërtuar tram në kryeqytet, gjë që nuk ndodhi kurrë.

Ashtu si Basha, edhe Bejko ka kërkuar ditën e sotme të ndërtohet tram në Tiranë.

Gjatë një daljeje në media, kandidati i Alibeajt tha se ndërtimi i një trami dhe një metroje është i domosdoshëm për të eleminuar trafikun e rënduar.

“Nuk ka nevojë të bëjmë autobusë falas, subvencion nga bashkia për shtresat në nevojë po, padiksutim. Lidhur me transportin publik, me vendosjen e një standardi evropian, që të kesh një biletë elektronike. Për ta lehtësuar transportin, në hyrje të qytetit do ndërtojmë parkingje mbi dhe nën tokësore, që mbi 40 mijë autovetura që vijë në Tiranë, atto do të parkohen në këto parkime. Trami është i domosdoshëm për një qytet si Tirana dhe ndërtimi i një metroje. E rëndësishme është ideja që kemi ne për një qytet metropolitan. Tirana metropolitane kërkon transport alternativ, përveç atij me autobus. Një ide tjetër ndërtim i shkollës dhe çerdheve, 15 minuta larg banesave të qytetarëve. Nëse do zgjidhem, do kërkojmë bashkëpunim me qeverisë sipas kornizës ligjor as më shumë dhe as më pak”, deklaroi Bejko./ CNA.al

Lajmet e fundit nga