LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ferdinand Xhaferaj hedh "hije dyshimi"/ Tregon alternativat për liderin e ri të PD-së

20 Maj 2023, 17:28, Politikë CNA

Ferdinand Xhaferaj hedh "hije dyshimi"/ Tregon alternativat për

Deputeti i PD-së së Lulzim Bashës, Ferdinand Xhaferaj ka zbuluar se si lideri i ri i PD-së mund të vijë nga fusha të ndryshme dhe jo domosdoshmërisht mund të dalë nga vet PD-ja.

Xhaferaj u tregua shume konçiz duke thënë se lideri i ri i opozitës mund të vijë nga shoqëria civile, fusha e biznesit dhe e medias.

Në intervistën e tij për Euronees Albania, Xhaferaj shtoi se ardhmja e PD-së nuk mund të jetë ish-kryemninistri Berisha, por ai duhet të mbështesë një lider të ri që të ketë konsensusin e të gjithëve.

“Nuk do ishte komode që unë të jepja emra, por unë mund të tregoj modelin. Ky emër mund të jetë nga politika, por dhe jashtë politikës nga shoqëria civile, por dhe nga bota e biznesit apo medias. Kam parë komente që thonë po iku zoti Berisha krijohet një vakum shumë i madh dhe kush mund ta zëvendësojë. Po të kthehemi mbrapa në vtin ‘91-’92, kur ndodhi përmbysja e madhe ishin një grup intelektualësh përfshirë Berishën, Pjetër Arbnorin, Arben Imamain, Neritan Cekën dhe të gjithë u angazhuan. E gjithë gjenerata ime dhe ata pak më të mëdhenj e kuptojnë shumë mirë se  nuk do kishte rëndësi nëse do ishe zoti Berisha apo ndonjë tjetër në krye të PDSH-së, përmbysja do të vinte sidoqoftë. Pasi ai grupim i PD-së kishte në krah ndërkombëtarët dhe kishte frymë. Nga kjo pishinë, biznesi, media, PD-ja dhe shoqëria civile mund të gjendet kryetari i ri”, tha ai./CNA.al

 

 

Lajmet e fundit nga