LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Sulmet kibernetike/ Rama flet për median amerikane: Është fakt, ishin nga Irani

19 Shtator 2022, 18:06, Politikë CNA
Sulmet kibernetike/ Rama flet për median amerikane: Është fakt,
Kryeministri Edi Rama

Kryeministri Edi Rama ka folur për sulmet kibernetike në emisionin “Wake up” në Amerikë .

Rama tha se është një fakt që sulmet kibernetike ishin të drejtuara nga Irani dhe jo thjesht një akuzë.

Ndër të tjera theksoi se po punojnë për të siguruar mbroijtjen kibernetike, pas sulmet po vijnë njëri pas tjetrit, dhe duhet të jenë të përgatitur.

Ai ka sqaruar se fakti që sulmet ishin të drejtuara nga Irani, është fakt dhe jo akuzë.

Dua ta bëj të qartë, nuk akuzova Iranin. Kemi prova mbështetur në prova të skuadrës së Microsoft dhe agjencive të specializuara amerikanëe që pas sulmit është Irani, që ka sponsorizuar 4 grupe, një nga ta që qëndron në krye të sulmeve terroriste kibernetike.

Nuk është akuzë, është fakt. Nga ana tjetër, ne e kuptojmë se ishte koha të ndërprisnim çdo lidhje me këtë regjim. Nuk mund të lejonin që ambsada e tyre të vazhdonte të ishte në mes të kryeqytetit dhe të shërbente si qendër operative për këto sulme”, tha Rama./ CNA.al

Lajmet e fundit nga