LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Berisha bën llogaritë e borxheve/ Në 9 vite janë marrë 500 miliardë lekë

19 Shtator 2022, 17:33, Politikë CNA
Berisha bën llogaritë e borxheve/ Në 9 vite janë marrë
Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka bërë llogaritë për borxhet që ka marrë shteti shqiptar që nga viti 2013, kur qeverisjen e mori PS.

Berisha tha në një takim me banorët e Pukës dhe Fushë-Arrëzit se në 9 vite janë marrë borxh 500 miliardë lekë, të cilat i paguan çdo shqiptar.

Gjithashtu, ia u ndal edhe tek pagat e qytetarëve, që pretendon se janë më të ulëtat në rajon.

“Shqiptarët sot i ka vënë përpara para së gjithash varfëria, krejtësisht e pamerituar. Varfëri që në ndonjë aspekt në rast të veçantë kap edhe tregimet e Migjenit. Varfëri e cila shkaktohet para së gjithash dhe mbi të gjitha nga vjedhja e madhe që i bëhet qytetarëve shqiptarë nga qeveria.

Unë u them ju, vetëm dy fakte. Nga viti 2013 deri në vitin 2022 janë marrë borxh 500 miliardë lekë. Borxh të cilin e paguan çdo shqiptar, se qeveria nuk prodhon asnjë qindarkë. Janë krijuar të ardhura 400 miliardë, pra në total 900 miliardë lekë.

Çfarë ka ndodhur me to? Ju garantoj se me 900 miliardë lekë, sot çdo shqiptar duhet të merrte të paktën 3 herë më shumë se në vitin 2013 dhe të tepronte shumë me investime. Ku jemi sot dhe pse varfëria i ka vënë përpara shqiptarët.

I ka vënë përpara sepse rroga mesatare e qytetarit dhe pensionistit shqiptar janë të paktën 30 % më të ulëta se në vitin 2013. Në vitin 2013, rroga mesatare dhe pensioni ishin më të lartat në rajon dhe kjo ishte një arritje e madhe për ne. Kjo sepse nga njerëzit e 3-të më të varfër në botë që ishim në 1991, ja dolëm të lëmë pas shumë kombe, edhe kombe që kishin paga më të larta se ne.

Sot ku jemi ne? Jemi me rrogat më të ulëta në rajon. 20-30 % më të ulëta se në Kosovë. Nuk po krahasoj me vendet e tjera, sepse Mali i Zi i ka 40% më të larta pagat, Maqedonia 30%. Por pse ndodh kjo në një kohë kur ky shtet ka qarkulluar dhe mbledhur, borxh dhe prodhim 900 miliardë lekë. Kjo ndodh vetëm e vetëm se ato vidhen", u shpreh Berisha./ B.A. - CNA.al

Lajmet e fundit nga