LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tregimet e vjeshtës/ Nën qeverinë Rama, perëndia vetëm diell i dërgon Shqipërisë!

2 Shtator 2022, 22:19, Opinione Mitro Çela
Tregimet e vjeshtës/ Nën qeverinë Rama, perëndia vetëm
Mitro Cela

Ditën e premte kish një mik të vjetër në shtëpi:

Ceken e Beratit.

Kur Cekja rrokullisi gotën e tretë të rakisë, I bëra një propozim:

- Në se nesër do kemi diell, drekën do ta hamë në Ulqin!

- Nën qeverinë Rama, perëndia vetëm diell I dërgon Shqipërisë…

Nuk ta prish dot!...

Kam një lutje, tu bëftë Cekja:

Nisemi që pa gdhirë.

Në doganën e Muriqainit, më kanë thënë, ka radhë të madhe, më keq se doganat e grekut në behar!

Ka rrezik të na mbetet levreku pa ngrënë, duke pritur radhën për të kapërcyer kufirin!

- I dashur Ceke! Ta ka ngecur sahati në kohën e babaqemos!

Gjërat kanë ndryshuar!

Në Muriqan është ngritur një ndërtesë e bukur.

Nën një çati janë dy dogana:

E Shqipërisë dhe e Malit të Zi.

Shkojmë ne, Ceke, para doganës?

Vjen polici shqiptar.

Me shumë delikatësë na kërkon kartat.

Ecën makina. Ndalon para një sporteli.

Hapet xhami. Polici nga Mali I Zi të jep letrat.

Po me edukatë! Nuk vonojmë më shumë se disa minuta.

Kur unë mbarova ligjiratën, Ceken e kishte zënë gjumi…

U ngritëm në mëngjes me nge.

Kafen e parë e pimë në shtëpi.

Kafen e dytë në kalanë- restorant të ngritur buzë Bunës.

Në orën 13 mbritëm në Muriqan…

Llahtar!

Vargu I makinave zgjatej si gjarpër.

Makinat ecin me hapin e breshkës!...

Pas 20 minutave, kishim edhe nja 40 makina përpara.

Le gomari, por nuk më linte rehat edhe Cekja:

-Mitro Xhani! Kjo është dogana alla evropiane?!…

Nga llogaritë e mia I bie të hame drekë e darke bashkë…

Zbrita nga makina.

Takova një doganier…

Më pa me sy të zgurdulluar!

Radhën e quajti normale.

-Një makinë kërkon 3-4 minuta për t’u kontrolluar.

Njerëzit për qejf shkojnë e vinë.

Nuk ka problem se peresin në radhë?...

-Pse nuk punojnë të dy sportelet?...

-Nuk shohim raste urgjente!...

I zgjata dorën…

Më mbeti pezull.

Doganieri ishte “thartuar” nga pyetja ime…

U ula në makinë duke dëgjuar ironinë e Cekes.

Kur kaluan edhe 15 minuta më thotë miku im:

-A nuk kthehemi! Shkojmë në Shirokë…

Kam një mik në Zogaj…Një tavë krapi me verë “Kallmet”, e bën lanet zëmërimin…

Dhe e lamë Ulqinin…

 

21:35 Opinione Artan Fuga

I vjedhur disa herë

1. Dyqanet që ishin pronë publike, pra edhe të miat, m...

Lajmet e fundit nga