LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Disa fakte nga jeta e Mit’hat Frashërit që shqiptarët i shkatërruan dje varrin

27 Dhjetor 2022, 23:00, Opinione Kreshnik Spahiu
Disa fakte nga jeta e Mit’hat Frashërit që shqiptarët i
Busti i Mit'hat Frashërit

- Mit'hat Frashëri ishte i biri i Abdyl Frashërit dhe nipi i Sami dhe Naim Frashërit

- Më 1897 u arrestua nga autoritetet osmane sepse i gjetën një kopje të së përkohshmes “Albania” të Konicës

- Në rini ishte nëpunës i Perandorisë Osmane, veprimtar i Rilindjes Kombëtare dhe kryetar i Kongresit të Manastirit

- Ishte firmëtar i shpalljes së Pavarësisë së Shtetit Shqiptar

- Në kongresin e Durrësit u emërua ministër pa portofol dhe delegat në konferencën e Paqes më 1919

- Në janar 1923 filli detyrën e Ministrit Fuqiplotë të Republikës së Shqipërisë në Athinë.

- 1927 Mbroj kauzën çame.

- 1939 nisi riorganizimi. Merr pjesë në Kongresin e Mukjes në gusht 1943. Kundërshtar i Partisë Komuniste të Shqipërisë, u detyrua në nëntor 1944, të largohet nga Shqipëria dhe të vendoset në Itali.

Veprat e tij:

Këndimet, 1901

Dhetregonjë, 1902

Këndimet për shkollat e para.

shkurtabiqi i verdhë, (1914)

Hi dhe shpuzë, (1915)

Letra mbi një udhëtim në Zvicër, (1915)

Një re e zezë për Shqipërinë, (1918)

Rilindja e Shqipërisë, (1918)

Mosmarrëveshjet shqiptaro-serbe, (1921)

Mbas çlirimit të Shqipërisë, u vendos sekuestro mbi pasurinë e Mid'hat Bey Frashërit. Një nga objektet e sekuestruara ishte edhe biblioteka personale e Mid'hat bej Frashërit. Sot rreth 40,000 vëllime të kësaj biblioteke ruhen (dhe janë pjesë) e Bibliotekës Kombëtare të Shqipërisë.

Mithat Frashri ndërroi jetë në SHBA ku u organizua një funeral gjigand me flamur kuqezi nga emigrantët.

Disa dekada pas vdekjes shqiptarët i thyen varrin, në vendin ku ai kish kën amanet t’i ktheheshin eshtrat.

Lajmet e fundit nga