“Një pjesë e Ukrainës duhet t’i jepet Rusisë”/ Zelensky reagon ashpër ndaj deklaratave të Kissinger

26 Maj 2022, 09:07, Kosova & Bota CNA
“Një pjesë e Ukrainës duhet t’i jepet
Volodymyr Zelensky

Presidenti i Ukrainës, Volodymir Zelensky, ka reaguar ashpër ndaj ish-Sekretarit amerikan të shtetit, Henry Kissinger, i cili sugjeroi se negociatat e paqes duhet të synojnë krijimin e kufijve përgjatë “vijës së kontaktit” në Donbas siç ekzistonte në prag të pushtimit rus.

Përmes një videomesazhi, Zelensky u shpreh:

 "Pavarësisht se çfarë bën shteti rus, është dikush që thotë: "le të marrim parasysh interesat e tij". Këtë vit në Davos u dëgjua sërish, pavarësisht nga mijëra raketa ruse që goditën Ukrainën. Pavarësisht se dhjetëra mijëra ukrainas u vranë. Pavarësisht nga Bucha dhe Mariupoli, etj. Pavarësisht qyteteve të shkatërruara. Dhe pavarësisht "kampeve të filtrimit" të ndërtuara nga rusët, shtet në të cilin vrasin, torturojnë, përdhunojnë dhe poshtërojnë. Rusia i ka bërë të gjitha këto në Europë. Por prapëseprapë, në Davos, për shembull, zoti Kissinger del nga e kaluara e thellë dhe thotë se një pjesë e Ukrainës duhet t'i jepet Rusisë”.

Në fjalët e tij, Kissinger tha për konfliktin se:

“Negociatat duhet të fillojnë në dy muajt e ardhshëm përpara se të krijojë trazira dhe tensione që nuk do të kapërcehen lehtë. Idealisht, vija ndarëse duhet të jetë një kthim në status quo ante,” me sa duket duke sugjeruar që Ukraina të pranojë të heqë dorë nga pjesa më e madhe e Donbasit dhe Krimesë.

“Ndjekja e luftës përtej asaj pike nuk do të kishte të bënte me lirinë e Ukrainës, por një luftë të re kundër vetë Rusisë”, tha Kissinger.

Zelensky i krahasoi pikëpamjet e Kisingerit me ato të Gjermanisë naziste në vitin 1938.

"Duket se kalendari i zotit Kissinger nuk është 2022, por 1938, dhe ai mendoi se po fliste me një audiencë jo në Davos, por në atë që ishte Mynihu i atëhershëm," tha ai.

Lajmet e fundit nga