LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zbulojnë shkencëtarët: Përbërësi i zakonshëm i gatimit mund të përmirësojë jetën tuaj seksuale

17 Nëntor 2023, 22:31, Lifestyle CNA
Zbulojnë shkencëtarët: Përbërësi i zakonshëm
Foto ilustruese

Xhenxhefili mund të përmirësojë jetën tuaj seksuale, sugjeron një studim sipas The Sun.

Studiuesit zbuluan se njerëzit që hanë më shumë kanë një libido më të lartë. Ekspertët sugjerojnë se rrit nivelet e testosteronit dhe rrit rrjedhjen e gjakut, si Viagra .

Mund të zvogëlojë gjithashtu hormonin e serotoninës, duke i bërë njerëzit të ndihen më pak të sikletshëm ose të turpëruar.

Ata pyetën 499 njerëz në Kinë se sa ditë në javë hanin xhenxhefil dhe sa shpesh bënin seks ose ‘ndiheshin të gjallë’.

Xhenxhefili është një element kryesor në Kinë, por britanikët mund të bëjnë me të biskota, ëmbëlsira, birrë, lëngje ose erëza të bluara në gatimin e tyre.

Profesor Pekka Santtila, i Universitetit të Nju Jorkut në Shangai, tha: Dëshmitë sugjerojnë se xhenxhefili mund të përmirësojë funksionin seksual si te meshkujt ashtu edhe te femrat. 

Studimet sugjerojnë se ngrënia e arrave, avokadove dhe luleshtrydheve gjithashtu mund të përmirësojë jetën tuaj seksuale./ CNA

Lajmet e fundit nga