LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Në qeli për video-skandalin/ Safet Gjici ankimon masën e arrestit me burg

1 Korrik 2023, 12:16, Kronika CNA

Në qeli për video-skandalin/ Safet Gjici ankimon masën e arrestit

Ish-kryebashkiaku i Kukësit, Safet Gjici, i arrestuar me urdhër të SPAK-ut, ka ankimuar masën e sigurisë “arrest me burg” në Gjykatën e Apelit. 

Avokati mbrojtës i ish-kryebashkiakut socialist pretendon se tenderi që flitet në video nuk është shpallur asnjëherë nga bashkia e Kukësit dhe se klienti i tij nuk ka kryer asnjë shkelje të ligjit.

Gjici akuzohet për veprat penale “shpërdorim detyre” dhe “korrupsion pasiv”.

Gjici e pësoi pas publikimit të një video-skandali ku u filmua duke kryer marrëdhënie në zyrë me një vajzë, Alma K., dhe pas aktit në videon e plotë, flasin për një tender për mbrojtjen e kafshëve.

Alma K. ndodhet në “Arrest Shtëpie”, por më herët në një intervistë për CNA është shprehur se ndihet e braktisur dhe e pambrojtur nga shteti.

Kujtojmë se Gjici, pas publikimit të videos u shkarkua nga kryeministri Edi Rama dhe më pas doli për herë të parë me një reagim në rrjete sociale, ku e quajti publikimin e videos një kurth nga kundërshtarët e tij politikë.

Në postim shkruante se me Almën kishte një lidhje prej kohësh, ndërsa së fundi mësohet se Alma K., ka dëshmuar para prokurorëve se e kishte takuar vetëm dy herë Gjicin./ CNA.al

Lajmet e fundit nga