LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Dënohen 3 shqiptarë në Belgjikë/ Transportonin emigrantë ilegalë për në Angli

25 Korrik 2022, 18:42, Kronika CNA
Dënohen 3 shqiptarë në Belgjikë/ Transportonin
Foto ilustruese

Tre shqiptarë janë dënuar me mbi katër vjet burg në Belgjikë, pasi u kapën duke transportuar emigrantë ilegalë drejt Mbretërisë së Bashkuar.

Mësohet se emigrantët ilegalë kanë qenë gjithashtu me kombësi shqiptare dhe se mes tyre ishte dhe një fëmijë 3-vjeçar.

3 shqiptarët kanë fshehur bashkatdhetarët e tyre në furgonin e një 63-vjeçareje belge, e cila rrezikon të dënohet për transportim të paligjshëm të emigrantëve.

Sipas medieve belge në furgonin e saj u gjetën tre shqiptarë mes një grumbulli pikturash, të cilat gruaja pretendonte se do t’i shiste në Angli.

Furgoni i 63-vjeçares u ndalua në Nieuwpoort, ku gjatë kontrollit u gjetën edhe tre shqiptarët dhe bashkë me ta edhe një fëmijë trevjeçar.

Shqiptarët e arrestuar janë, 36-vjeçari Ermal L., Hysen D. 35 vjeç dhe Basri A. 40 vjeç./CNA.al

Lajmet e fundit nga