LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Zgjedhjet parlamentare në Greqi/ Mitsotakis zbulon datën

28 Mars 2023, 11:10, Kosova & Bota CNA
Zgjedhjet parlamentare në Greqi/ Mitsotakis zbulon datën
Kryeministrit grek, Kyriakos Mitsotakis

Kryeministrit grek, Kyriakos Mitsotakis, ka shpallur ditën e zgjedhjeve parlamentare.

Sipas mediave greke, Greqia do të votojë qeverinë e ardhshme me 21 maj.

“Zgjedhjet do të mbahen në fund të katërvjeçarit, ashtu siç isha angazhuar që në fillim. Ato do të zhvillohen të dielën më 21 maj dhe nëse duhet një raund i dytë, do të zhvillohen më vonë deri në fillim të korrikut”, theksoi kryeministri grek.

Ky është një planifikim plotësisht në përputhje me afatet kushtetuese, shtoi Kyriakos Mitsotakis./ CNA.al

 

Lajmet e fundit nga