LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Themeluesi i gjigantit rus të teknologjisë Yandex e quan luftën në Ukrainë si "barbare"

10 Gusht 2023, 22:44, Kosova & Bota CNA
Themeluesi i gjigantit rus të teknologjisë Yandex e quan luftën
Arkady Volozh

Themeluesi dhe ish-CEO i kompanisë më të madhe ruse të internetit, Arkady Volozh, kritikoi pushtimin "barbar" të Presidentit Vladimir Putin të Ukrainës, duke u bërë një nga biznesmenët më të shquar rusë që shpreh kritika ndaj asaj që Rusia e quan ende në mënyrë eufemistike "operacionin e saj special ushtarak". 

“Më janë bërë shumë pyetje gjatë vitit të kaluar, dhe veçanërisht shumë prej tyre dolën këtë javë. Do të doja të sqaroja pozicionin tim”, tha Volozh në një deklaratë të lëshuar për mediat. 

"Unë jam plotësisht kundër pushtimit barbar rus të Ukrainës, ku unë, si shumë njerëz, kam miq dhe të afërm. Jam i tmerruar nga fakti që bombat fluturojnë çdo ditë në shtëpitë e ukrainasve," tha Volozh, duke e përshkruar veten "si një "kazakistan" i lindur, sipërmarrës izraelit i teknologjisë, shkencëtar kompjuteri, investitor dhe filantrop."

Në qershor 2022, Volozh dha dorëheqjen si CEO i Yandex, i cili gjithashtu operon motorin më të njohur të kërkimit në Rusi, pasi u sanksionua nga Bashkimi Evropian për veprimet e Rusisë në Ukrainë. 

"Volozh është një biznesmen kryesor i përfshirë në sektorët ekonomikë duke ofruar një burim të konsiderueshëm të ardhurash për Qeverinë e Federatës Ruse, e cila është përgjegjëse për aneksimin e Krimesë dhe destabilizimin e Ukrainës," tha BE./ CNA

Lajmet e fundit nga