LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rusia do të nisë misionin e parë në Hënë që nga viti 1976

10 Gusht 2023, 22:23, Kosova & Bota CNA

Rusia do të nisë misionin e parë në Hënë që

Rusia po përgatitet të lëshojë Luna 25, zbarkuesin e parë hënor të vendit në 47 vjet.

Anija kozmike pa ekuipazh do të ngrihet këtë javë nga kozmodromi Vostochny në Amur Oblast, Rusi. Duke nisur një udhëtim në bordin e një rakete Soyuz-2 Fregat, Luna 25 pritet të fluturojë në orën 8:10 të mëngjesit të së premtes me orën lokale, raporton CNN.

Nisja do të transmetohet drejtpërdrejt në kanalin YouTube të agjencisë hapësinore ruse, Roscosmos. Banorët e një fshati rus do të evakuohen përkohësisht të premten në mëngjes pasi ekziston "një në një milion shans" që një nga skenat e raketave të Luna 25 të mund të bjerë atje, sipas Reuters,.

Anija kozmike pritet të hyjë fillimisht në një orbitë rreth Tokës përpara se të transferohet në një orbitë hënore dhe përfundimisht të zbresë në sipërfaqen e hënës. Aeroplani i fundit hënor i Rusisë , Luna 24, u ul në Hënë më 18 gusht 1976.

Luna 25 dhe misioni i Indisë Chandrayaan-3, i cili u nis në mes të korrikut, pritet të zbarkojnë në polin jugor hënor më 23 gusht dhe është një garë për të parë se cili vend do të zbarkojë i pari, sipas Reuters. Por Roscomos tha se të dy misionet nuk pritet të shkaktojnë problem për njëri-tjetrin sepse zonat e tyre specifike të uljes ndryshojnë, raportoi Reuters.

Luna 25, i quajtur gjithashtu Luna-Glob-Lander, do të studiojë përbërjen e tokës polare të hënës dhe plazmës dhe pluhurit që përmban ekzosfera shumë e hollë hënore, ose atmosfera e pakët e hënës, për një vit./CNA

Lajmet e fundit nga