LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

SHBA dërgon për herë të parë ndihma në Gaza

2 Mars 2024, 22:02, Kosova & Bota CNA

SHBA dërgon për herë të parë ndihma në Gaza

Shtetet e Bashkuara kanë kryer dërgimin e parë të ndihmave humanitare për Gazën, me më shumë se 30,000 vakte nga tre avionë ushtarakë.

Operacioni, i kryer së bashku me forcat ajrore të Jordanisë, ishte i pari i shpallur nga Presidenti Joe Biden.

Ai premtoi se do të rrisë ndihmat pasi të paktën 112 njerëz u vranë.

Kjo ndihmë vjen pasi një zyrtar i lartë amerikan tha se korniza e një marrëveshjeje për një armëpushim gjashtë-javor në Gaza ishte në fuqi.

Të shtunën, avionët e transportit C-130 dërguan më shumë se 38,000 vakte ushqimore përgjatë vijës bregdetare të territorit, tha në një deklaratë Komanda Qendrore e SHBA.

Vende të tjera, përfshirë Britaninë e Madhe, Francën, Egjiptin dhe Jordaninë, kanë dërguar më parë ndihma në Gaza, por kjo është e para nga SHBA.

Zyrtarët e administratës thanë se "incidenti tragjik" i së enjtes kishte theksuar "rëndësinë e zgjerimit dhe mbajtjes të ndihmës humanitare në Gaza në përgjigje të situatës së tmerrshme humanitare"./ CNA

Lajmet e fundit nga