LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Qeni infektohet me linë e majmunit pasi fjeti në krevat me çiftin “gay”

16 Gusht 2022, 10:26, Kosova & Bota CNA
Qeni infektohet me linë e majmunit pasi fjeti në krevat me

Një qen në Paris është infektuar me linë e majmunit, pasi fjeti në të njëjtin shtrat me pronarët.

Sipas gazetës britanike “Telegraph”, të dy homoseksualët kishin shfaqur simptoma në fund të qershorit dhe pas analizave ishin konfirmuar të prekur me linë e majmunit.

12 ditë pasi ata u shtruan në spital, qeni i tyre shfaqi simptoma të ngjashme.

Pasi iu nënshtrua analizave PCR dhe sekuencimit të gjeneve, u zbulua se lia e majmunit që kishte infektuar qenin, ishte e njëjta me atë të dy pronarëve.

“Gjetjet tona duhet të nxisin debatin mbi nevojën për të izoluar kafshët shtëpiake nga individë pozitivë ndaj virusit të lisë së majmunit. Ne bëjmë thirrje për hetim të menjëhershëm të mundësisë së transmetimit nga kafshët shtëpiake”, u shprehën mjekët./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga