LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Pas Vuçiçit, Stoltenberg del në konferencë me Albin Kurtin/ Mesazhet për tensionet Kosovë-Serbi

17 Gusht 2022, 18:08, Kosova & Bota CNA
Pas Vuçiçit, Stoltenberg del në konferencë me Albin
Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg

Pas konferencës për shtyp me presidentin serb Aleksandër Vuçiç, sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka dalë në një tjetër konferencë, kësaj radhe me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.

Stoltenberg përsëriti deklaratën se NATO do të parashikojë ndërhyrje në tensionet në very, në rast se situata përshkallëzohet.

“NATO është në Kosovë me 4 mijë trup,a ushtria më e madhe jashtë aleancës. Jemi të vendosur që do të përmbushim mandatin e OKB-së. Trupa të trajnuar të udhëhequra mirë, vetëm prania e tyre ndihmon në deskalimin, kur është e nevojshme mund të zbarkojmë e rrisim praninë tonë. Mund të rrisim sërish prezencën”, u shpreh ai.

Nga ana tjetër, Kurti deklaroi se Kosova kërkon një rajon të qetë dhe zhvillim ekonomik.

“Qeveria ime dhe unë jemi të vendosur që të sigurojmë që politikat të jenë në linjë me linjat euroatlantike. Dua të shpreh vlerësimin më të lartë për NATO, një kontribut të madh për lirinë dhe ndërtimin e infrastrukturës gjatë luftës dhe sigurinë e vendit tonë. Kosova i ndan principet dhe do një rajon sa më të qetë. Duam të kemi zhvillim ekonomik”, nënvizoi kryeministri i Kosovës./ B.A. – CNA.al

Lajmet e fundit nga