LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Paralajmërim për “errësirë” në Gjermani/ Parashikohet ndërprerje e energjisë elektrike në janar dhe shkurt

19 Nëntor 2022, 23:28, Kosova & Bota CNA
Paralajmërim për “errësirë” në Gjermani/
Foto ilustruese

Situata e furnizimit me energji mbetet e tensionuar në Gjermani.

Sipas vlerësimeve të Zyrës Federale për Mbrojtjen Civile dhe Ndihmën ndaj Fatkeqësive, në muajt e ardhshëm në Gjermani do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike që do të tejkalojnë nivelin e mëparshëm.

“Duhet të supozojmë se do të ketë ndërprerje në dimër”, tha shefi i Zyrës Federale për Mbrojtjen Civile dhe Ndihmën ndaj Fatkeqësive, Ralph Tiesler për “Welt am Sonntag”. 

"Me këtë dua të them një ndërprerje rajonale dhe të kufizuar në kohë të furnizimit me energji elektrike", theksoi ai më tej, raporton media gjermane "Express".

Paralajmërim për “errësirë” në Gjermani

Megjithatë, nuk paralajmërohet vetëm mungesa e energjisë, por edhe mbyllja e përkohshme e rrjeteve nga operatorët për të mbrojtur rrjetet dhe për të mos rrezikuar furnizimin e përgjithshëm.

“Rreziku i kësaj rritet nga janari dhe shkurti, kështu që supozojmë se nga atëherë do të ketë ndërprerje të energjisë për një periudhë të caktuar kohore”, deklaroi Tiesler.

Në këtë kontekst, ai kritikoi se agjencitë qeveritare nuk ishin gjithmonë të përgatitura në mënyrë adekuate për situata krize siç janë ndërprerjet e energjisë elektrike. 

"Disa nga komunat dhe autoritetet janë me të vërtetë shembullore, me plane të sakta dhe sigurimin e furnizimit me energji elektrike përmes gjeneratorëve të emergjencës në terren. Të tjerët janë në një pozitë shumë më të keqe, nuk janë mjaftueshëm të përgatitur”, nënvizoi Ralph Tiesler./ B.A. - CNA.al

Lajmet e fundit nga