LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pas protestës madhështore në Londër/ Deputeti britanik merr në mbrojtje shqiptarët

19 Nëntor 2022, 15:45, Kosova & Bota CNA
Pas protestës madhështore në Londër/ Deputeti britanik merr
Daniel Kawczynski

Çështja e emigracionit shqiptar është shndërruar në një ndër temat "më të nxehta" ditët e fundit.

Pas deklaratës së Sekretares së Punëve të Brendshme, Suella Baverman, ka pasur një reagim edhe nga pala shqiptare, por edhe nga vetë emigrantët që jetojnë në Mbretërinë e Bashkuar, të cilët pak ditë më parë u ngritën në protestë.

Së fundmi ka qënë deputeti konservator Daniel Kawczynski ka folur për protestën e shqiptarëve në një komision parlamentar, ku dënoi ndër të tjera edhe gjuhën e përdorur në media. 

"Demonstrata që unë pash është shumë ndryshe nga zhvillimet të cilat u pasqyruan në artikullin e Mail on Sunday, ku këta protestues portretizoheshin si njerëz të cilët krijuan dhunë. Kjo nuk është ajo që unë pash. Njerëz si zoti Nigel Farage përpiqen të lartësojnë këtë histeri anti-shqiptare në faqet e Mail on Sunday. Ata  duhet të jetë shumë shumë të kujdesshëm në këtë që po bëjnë."- tha ai. 


Daniel Kawczynski pati edhe këtë mesazh për ministren e partisë së tij, Suela Braverman.

“Ne të gjithë duam dhënien fund të modelit kriminal të grupeve kriminale por në asnjë mënyrë s’kemi si shembull marrim shqiptarët.  Sekretarja e punëve të brendshme duhet të fokusohet në detyrat e saja. Duhet të jetë e kujdesshme me gjuhën që ajo përdor.”- tha ai.
Ky reagim vjen në një kohë kur debati për emigrantët shqiptarë në Britani është ndër çështjet më të nxehta. Më 12 nëntor, në rrugët e Londrës u mblodhën mijëra shqiptarë që bërtisnin ‘S’jemi kriminelë’ dhe kërkonin dorëheqjen e ministres britanike Suella Braverman për shkak të deklaratave të saj. Ata kanë paralajmëruar se do të zhvillojnë një tjetër protestë më 28 Nëntor, për ditën e Flamurit./CNA.al


 

Lajmet e fundit nga