LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Papa Françesku: Kisha i pranon të gjithë, edhe komunitetin LGBT, por ka rregulla

7 Gusht 2023, 08:05, Kosova & Bota CNA

Papa Françesku: Kisha i pranon të gjithë, edhe komunitetin

Papa Françesku ka deklaruar se Kisha Katolike është e hapur për të gjithë, përfshirë komunitetin LGBT, por brenda kornizës së rregullave të  saj.

Gjatë vizitës së tij në Portugali, një gazetar i kujtoi atij se gjatë vizitës kishte thëNë se kisha ishte e hapur për "të gjithë, të gjithë, të gjithë" dhe e pyeti nëse kjo qëndron për gratë edhe për komunitetin LGBT, pasi sipas gazetarit këto kategori, nuk kishin të njëjtat të drejta dhe nuk mund të merrnin disa sakramente.

"Kisha është e hapur për të gjithë, por ka ligje që rregullojnë jetën brenda kishës," u përgjigj Papa.

"Sipas legjislacionit, ata nuk mund të marrin pjesë në (disa) sakramente. Kjo nuk do të thotë se ajo është e mbyllur. Secili person takohet me Zotin në mënyrën e vet brenda kishës," tha ai.

Ai thekson se tërheqja ndaj të njëjtit seks nuk është mëkatare, por veprimet e të njëjtit seks janë./CNA.al

Lajmet e fundit nga