LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Një forcë dominuese dhe polarizuese në politikën e jashtme amerikane/ Henry Kissinger ndërron jetë në moshën 100-vjeçare

30 Nëntor 2023, 07:42, Kosova & Bota CNA
Një forcë dominuese dhe polarizuese në politikën e jashtme
Henry Kissinger

Henry Kissinger, ish-sekretari amerikan i shtetit dhe këshilltar për sigurinë kombëtare, i cili u arratis nga Gjermania naziste në rininë e tij për t'u bërë një nga figurat më me ndikim dhe më kontrovers të politikës së jashtme në historinë amerikane, ka ndërruar jetë në moshën 100-vjeçare.

Kissinger ka ndërruar jetë të mërkurën në shtëpinë e tij në Connecticut, sipas një deklarate nga firma e tij konsulente, "Kissinger Associates".

Kissinger ishte sinonim i politikës së jashtme amerikane në vitet 1970. Ai mori një çmim Nobel për Paqen për ndihmën në rregullimin e përfundimit të përfshirjes ushtarake të SHBA-së në Luftën e Vietnamit dhe vlerësohet për diplomacinë sekrete që ndihmoi Presidentin Richard Nixon të hapte Kinën komuniste ndaj Shteteve të Bashkuara dhe Perëndimit, e theksuar nga vizita e Nixon në vend në 1972.

Por ai u kritikua nga shumë njerëz për bombardimin e Kamboxhias gjatë Luftës së Vietnamit që çoi në ngritjen e regjimit gjenocidal të Kmerëve të Kuq dhe për mbështetjen e tij për një grusht shteti kundër një qeverie demokratike në Kili.

Në Lindjen e Mesme, Kissinger kreu atë që u bë e njohur si "diplomacia e anijes" për të ndarë forcat izraelite dhe arabe pas pasojave të Luftës së Yom Kipurit të vitit 1973. Qasja e tij "detente" ndaj marrëdhënieve SHBA-Sovjetike, e cila ndihmoi në zbutjen e tensioneve dhe çoi në disa marrëveshje për kontrollin e armëve, udhëhoqi kryesisht qëndrimin e SHBA-së deri në epokën e Reganit.

Por shumë anëtarë të Kongresit kundërshtuan fshehtësinë e qasjes Nixon-Kissinger ndaj politikës së jashtme dhe aktivistët e të drejtave të njeriut sulmuan atë që ata e panë si neglizhencë të të drejtave të njeriut nga Kissinger në vende të tjera.

Asnjë çështje nuk e komplikoi më shumë trashëgiminë e Kissinger-it sesa Lufta e Vietnamit. Kur Nixon mori detyrën në vitin 1969, pasi premtoi një "plan sekret" për t'i dhënë fund luftës, rreth 30,000 amerikanë ishin vrarë në Vietnam.

Pavarësisht përpjekjeve për të zhvendosur më shumë përgjegjësi luftarake te qeveria e Vietnamit të Jugut, përfshirja amerikane vazhdoi gjatë gjithë administratës së Nixon - kritikët akuzuan Nixon dhe Kissinger për zgjerim të panevojshëm të luftës - dhe angazhimi i SHBA përfundimisht përfundoi me rënien e Saigonit në 1975 dhe më shumë se 58,000 jetë amerikanë humbën .

Në një vendim shumë të diskutueshëm, Kissinger ndau Çmimin Nobel të Paqes në vitin 1973 me homologun e tij vietnamez verior Le Duc Tho për marrëveshjet e paqes të Parisit të atij viti; duke përmendur mungesën e paqes aktuale në Vietnam, Tho nuk pranoi të pranonte dhe dy anëtarë të komitetit të Nobelit dhanë dorëheqjen në shenjë proteste për çmimin.

Zemërimi i brendshëm në SHBA për luftën u përqëndrua në bombardimet e Laosit dhe Kamboxhias, ku lëvizja brutale e Kmerëve të Kuq përdori bombardimet amerikane si një mjet rekrutimi përpara se të vinte në pushtet dhe të kryente një nga gjenocidet më të këqija të shekullit të 20-të.

"Për mua, tragjedia e Vietnamit ishin përçarjet që ndodhën në Shtetet e Bashkuara që e bënë të pamundur arritjen e një rezultati që ishte në përputhje me sakrificat që ishin bërë," tha Kissinger për Wolf Blitzer të CNN në 2005 .

Megjithëse epoka e tij si një arkitekt i fuqishëm i politikës së jashtme të SHBA-së u zbeh me rënien e Nixon në mes të skandalit të Watergate, Kissinger vazhdoi të ishte një diplomat mendimet e të cilit mbi diplomacinë gjetën gjithmonë një vesh për t'u dëgjuar. 

“Për të negociuar, duhet kuptuar perceptimi i anës tjetër të botës. Dhe ata duhet të kuptojnë perceptimin tonë. Dhe duhet të ketë një vendim nga të dyja palët që ata do të përpiqen të pajtojnë këto dallime,” tha ai për Fareed Zakaria të CNN në 2008 .

Kissinger gjithashtu tërhoqi vëmendjen përtej sferës së diplomacisë ndërkombëtare. Ai kryesoi sondazhin "Njeriu më i admiruar" i Gallup tri vjet me radhë në vitet 1970 dhe jeta e tij personale, paraqitjet publike dhe netët në klubin e famshëm Studio 54 të Nju Jorkut./ CNA

 

Lajmet e fundit nga