LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Foto - Nju Jork goditet nga një stuhi bore/ Shkon deri në 2 metra trashësi

20 Nëntor 2022, 20:07, Kosova & Bota CNA

Foto - Nju Jork goditet nga një stuhi bore/ Shkon deri në 2 metra

Nju Jorku është goditur nga një stuhi bore që mbuluar vendin dhe ka shkaktuar shumë problematika.

CNN raporton se në pjesën perëndimore të Nju Jorkut është regjistruar më shumë se 2 metra borë në disa vende.

Sipas Shërbimit Kombëtar të Motit, reshjet e dendura të borës do të vijojnë në Buffalo, në zonën e metrosë.

Ndërkohë, pasditen e djeshme guvernatorja e Nju Jorkut, Kathy Hochul, tha se shteti është në gatishmërinë dhe se ekuipazhet kanë punuar pa u lodhur për të menaxhuar situatën.

“Kjo është përpjekja që ne kemi bashkuar: duke sjellë burime, njerëz, pajisje nga i gjithë shteti i Nju Jorkut. Dhe për shkak se ishim kaq parandalues në këtë, ne ishim në gjendje të shmangnim shumë tragjedi”, u shpreh Hochul.

Ajo falënderoi banorët perëndimorë të Nju Jorkut për mbylljen e autostradave kryesore, zbatimin e ndalimeve të udhëtimit dhe qëndrimin në shtëpi përpara se të fillonte të binte bora, gjë që ndihmoi në parandalimin e aksidenteve, mbrojtjen e jetës njerëzore dhe sigurimin e rrugëve nga shërbimet e urgjencës.

Kujtojmë se teksa reshjet e borës u intensifikuan, dy banorë të qarkut humbën jetën nga komplikimet kardiake pas përpjekjeve për të pastruar borën me lopata.

Mbrëmjen e djeshme, Shërbimi Kombëtar i Motit kërkonte gatishmëri në Ëisconsin, Michigan, Indiana, Ohio, Pensilvania dhe Nju Jork.

Sinoptikanët dhe zyrtarët kanë dhënë alarmin për natyrën kërcënuese për jetën e kësaj stuhie dëbore, e cila është historike edhe për rajonin Buffalo, ku bora e madhe është normë gjatë muajve të dimrit./ B.A. - CNA.al

Lajmet e fundit nga