LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Forcat Ajrore të SHBA ndëshkojnë 15 oficerë për rrjedhje dokumentesh sekrete

11 Dhjetor 2023, 21:13, Kosova & Bota CNA
Forcat Ajrore të SHBA ndëshkojnë 15 oficerë për
Jack Teixeira përballet me 15 vjet burg nëse dënohet për nxjerrje të dokumenteve të klasifikuara

Pesëmbëdhjetë oficerë të Gardës Kombëtare Ajrore të SHBA-së janë ndëshkuar për dështimin në ndalimin e një kolegu ‘të vogël’ nga zbulimi i dokumenteve të klasifikuara në internet.

Jack Teixeira është akuzuar për gjashtë akuza për mbajtjen dhe transmetimin e informacionit të klasifikuar.

Një raport i Forcave Ajrore tha se oficerët ishin "të vetëdijshëm për aktivitetet e tij të kërkimit të inteligjencës" dhe nuk arritën ta ndalonin atë.

Megjithatë, ajo tha gjithashtu se asnjë nga mbikëqyrësit e tij nuk e dinte shtrirjen e plotë të aktiviteteve në internet të Teixeira.

Prokurorët thonë se Teixeira ka postuar dhjetëra dokumente sekrete në internet në një nga rrjedhjet më të mëdha të materialeve të inteligjencës amerikane në vite.

Teixeira ishte 21 vjeç në kohën e arrestimit të tij në prill. Ai punoi si mjeshtër i operacioneve të mbrojtjes kibernetike, një punë relativisht e ulët në krahun e 102-të të inteligjencës të Gardës Kombëtare Ajrore.

Ai ishte i vendosur në bazën e Gardës Kombëtare Ajrore Otis në Cape Cod, pak më shumë se një orë në jug të Bostonit, Massachusetts.

Rrjedhjet kanë shtyrë Pentagonin të forcojë procedurat e tij të sigurisë rreth informacionit tepër sekret.

15 oficerët që u dënuan mbajnë grada që variojnë nga rreshteri i shtabit - niveli më i ulët i nënoficerit - deri në kolonel, gradë të lartë.

Ata morën një sërë dënimesh, tha Forca Ajrore, por ligjet e privatësisë e pengojnë ushtrinë të zbulojë dënimet e oficerëve të rangut më të ulët, tha një zëdhënës i Forcave Ajrore.

Komandanti i krahut të 102-të të inteligjencës, Kol Sean Riley, u lirua nga komanda e tij e njësisë, e cila është hequr "nga misioni" dhe detyrat e saj iu janë dhënë njësive të tjera./ CNA

Lajmet e fundit nga