LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Abuzim edhe tek mjetet e transportit”/ Danaj: Ja si i kanë fryrë kostot për të vjedhur te inceneratori

11 Dhjetor 2023, 20:42, Kosova & Bota CNA
“Abuzim edhe tek mjetet e transportit”/ Danaj: Ja si i kanë
Eksperti i ekonomisë Violdi Danaj

Eksperti i ekonomisë Violdi Danaj tregoi se si drejtuesit e bashkisë së Tiranës i kanë fryer kostot për të vjedhur tek inceneratori.

Në një intervistë për Syri TV ai tha se Shqipëria nuk ka performancë në zhvillimin ekonomik për shkak të abuzimeve të tejskajshme.

KLSH-ja e përllogarit 430 milion euro dëmin, që nëse ne këto lekë do ti marrim dhe po të shohim të gjithë paketat financiare që ka bërë qeveria po të përdoreshim për ekonomi kombëtare ne nuk do kishim këto lloj problemi me çmimin e produkteve të ndryshme sot.

“90% e automjeteve nuk janë të blera me të drejtë, ato janë me qera. Nëse ne shohim në 8-vjeçarine  parë e parë janë mbi janë mbi 130 milionë euro që janë të shpërdoruara, janë djegur bashkë me mungesën e djegjes së plehrave. KLSH-ja e përllogarit 430 milion euro dëmin, që nëse ne këto lekë do ti marrim dhe po të shohim të gjithë paketat financiare që ka bërë qeveria po të përdoreshim për ekonomi kombëtare ne nuk do kishim këto lloj problemi me çmimin e karburantit sot, nuk do të kishim asnjë lloj problemi me rritjen e çmimeve të produkteve ushqimore, nuk do të kishim asnjë lloj problemi me indeksimin e pensioneve dhe nuk do shihnim të gjithë këtë katrahurë ekonomike që ne jemi.

Ne nuk e kupojmë por Shqipëria sot është në një vështirësi ekonomike jo sepse nuk ka mundësi që vendi jonë të përformojë por sepse ndodhin këto lloj abuzimesh, me koncensionet, me sterilizimin etj. Përgjegjësia e drejtëpërdrejtë e kryetarit të bashkisë dhe e kryeministrit  është mëse e dukshme. Në momentin që ne po flasim  që është kërkuar me insistim nga kryetari i bashkisë dhe për kaq vite po merren 29 euro/ton dhe ndërkohë po kërkojnë akoma të dyfishohet kjo lloj takse këtu do të thotë që kemi një abuzim shumë të pastër.”, u shpreh ai./ CNA

Lajmet e fundit nga