LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

E frikshme/ Mbi 30,000 të vrarë në Gaza, shumica fëmijë edhe gra

29 Shkurt 2024, 11:37, Kosova & Bota CNA
E frikshme/ Mbi 30,000 të vrarë në Gaza, shumica fëmijë
Banorët në Gaza

Më shumë se 30,000 palestinezë janë vrarë në Gaza që nga 7 tetori. Kështu njofton Ministria e Shëndetësisë e drejtuar nga Hamasi, ku nënvizohet se shumica e të vrarëve janë gra dhe fëmijë.

Shifrat nuk bëjnë dallim mes civilëve dhe luftëtarëve kur identifikojnë të vrarët, raporton "BBC". 

Në përditësimin e saj ditor të enjten, ministria tha se 81 njerëz ishin vrarë në 24 orët e fundit, duke e çuar totalin në 30,035.

Numri aktual i të vdekurve ka të ngjarë të jetë shumë më i lartë pasi numërimi nuk përfshin ata që nuk kanë arritur në spitale, mes tyre mijëra njerëz ende të humbur nën rrënojat e ndërtesave të goditura nga sulmet ajrore izraelite.

Më shumë se 70,000 persona të lënduar janë regjistruar nga Ministria e Shëndetësisë e Gazës (MSH), e cila është burimi i vetëm zyrtar për viktima.

OKB-ja po paralajmëron se një e katërta e popullsisë së Gazës është tani në rrezik nga uria dhe se ka pasur një rritje dramatike të sëmundjeve infektive të shoqëruara nga mungesa e përgjithshme e barnave dhe mungesa e kujdesit mjekësor./CNA 

 

Lajmet e fundit nga