LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rama, to the British media: There should be a visa system for people to apply regularly

2023-03-24 15:24:00, Politikë CNA

Rama, to the British media: There should be a visa system for people to apply

The Prime Minister of Albania, Edi Rama, during his visit to London, gave an interview in the studio of "Sky News Breakfast", while he focused on several issues, among which the Albanian immigrants, who have been targeted by the Secretary of Internal Affairs, Suella Braverman.

The head of the government said that the relations between Great Britain and Albania are deep, and for this he asked that the Albanian community living in Britain be respected for the values ??it has.

”Dëgjoni, sërish mendoj se e kam bërë shumë të qartë qëndrimin tim dhe nuk dua ta përsëris herë pas here, sepse nuk do të ishte e drejtë në raport me tablonë shumë më të gjerë e marrëdhëniet shumë më të thella midis Shqipërisë dhe Britanisë dhe, po ashtu, nuk do të ishte e drejtë të këmbëngulnim te kjo, ndërkohë që ka sinjale shumë domethënëse pendese dhe një ndjenjë sikleti, që mjaftojnë në këtë pikë. Shpresoj fort se kjo nuk do të përsëritet më dhe që komuniteti shqiptar këtu do të nderohet vërtet për atë që është, sepse një gjë është vënia në qendër të vëmendjes e varkave, e kriminelëve dhe e gjithçkaje shqetësuese, por nga ana tjetër nuk duhet harruar kurrë se shqiptarët ia kanë dalë shkëlqyeshëm dhe kontribuojnë që Britania të jetë një vend më i mirë. Dje, dola nga hoteli bashkë me njerëzit që kujdesen për sigurinë time dhe dëgjoj një zë nga qiell: “Edi, Edi, Edi!”. Ngrita kokën lart, aty ishte një kantier ndërtimi dhe lart ishin tre persona të veshur si punonjës ndërtimi dhe që të tre ishin shqiptarë. Shqiptarët këtu punojnë për firmat e ndërtimit, shqiptarët këtu kujdesen për të moshuarit tuaj, shqiptarët këtu gatuajnë duke përmirësuar kuzhinën britanike, më duhet ta them dhe madje këndojnë për ju. Mos të flasim këtu për akademikët, për studentët. Ka qenë kaq e padrejtë ndaj tyre të viheshin nën një trysni të tillë, ndërkohë që ata janë një bazë kaq e fortë për të ndërtuar diçka shumë të rëndësishme”, tha Rama.


Ai u pyet edhe për fluksin e shqiptarëve që vitin e shkuar mbërritën në Mbretërinë e Bashkuar dhe për arsyet se pse kërkojnë azil në Mbretërinë e Bashkuar, për këto Rama u ndal gjatë dhe bëri këtë shpjegim:

“Është një prirje në të gjitha vendet që kanë dalë nga koha e errët e komunizmit dhe që po përpiqen të arrijnë atë çfarë ka qenë pika jonë e horizontit, duke parë nga vendet e zhvilluara. Nuk mund t’i ndalosh të rinjtë të ëndërrojnë dhe të shpresojnë, sepse, po, Shqipëria është një rast, por ka edhe raste të tjera si, për shembull, Kroacia. Sot, Kroacia është plotësisht e integruar në Bashkimin Europian. Është një vend që ka bërë përparim shumë të madh dhe, prapë, ka kaq shumë kroatë, profesionistë, të rinj, që shkojnë drejt Irlandës apo që lëvizin drejt Gjermanisë, sepse duan të marrin një gjë më shumë dhe e duan tani. Kështu, kjo është diçka që lidhet edhe me faktin që, të gjithë e dinë dhe këta të rinj që vijnë nga Shqipëria e dinë se në Britani ka shumë nevojë për punonjës ndërtimi, ka shumë nevojë për drejtues taksish, për drejtues kamioni, për infermierë, ndaj ka lidhje edhe me këtë. Nuk jam këtu të vë në diskutim sovranitetin dhe mandatin e qeverisë britanike për të pasur një politikë për kufijtë dhe për të zgjedhur të jetë e mbyllur ndaj flukseve që mësyjnë drejt Britanisë për një vend pune, por gjithçka ka lidhje pikërisht me këtë. Ka lidhje me motivet ekonomike, me ardhjen, gjetjen e një pune dhe ndërtimin e një të ardhmeje në një vend që ka qenë gjithnjë “qyteti i praruar mbi kodër”. Ata kërkojnë azil, sepse nuk ka rrugë tjetër. Ata nuk janë pjesë e tregut të lirë të punës, që, për shembull, nuk është rasti i kroatëve, nuk është rasti i rumunëve, i bullgarëve e kështu me radhë. Nga ana tjetër, për  shkak të Brexit-it, ju e dini, kanë ndodhur disa probleme, ju keni humbur shumë krah pune nga këto vende, kështu që e gjitha ka të bëjë me ëndrrat dhe shpresat për të marrë atë që imagjinojnë se është më e mira për jetën e tyre tani, pa pritur shumë vite që kjo të realizohet në Shqipëri”, tha Rama.

Për kryeministrin Edi Rama gjuha që etiketon dhe e lidh krimin me etninë është e papranueshme, pasi për të rrjetet kriminale nuk janë shqiptare, por ndërkombëtare. Sakaq, Rama hedh si ide  lehtësimin e marrjes së vizave, një qasja kjo e cila do ta ndalonte kalimin e La Manshit.


"Secondly, we must hit the networks that are international, they are not Albanian networks, but international. It is therefore very important to separate the fight against crime from ethnic groups, which cannot be labeled as groups that feed the underworld. On the other hand, there needs to be a visa system that allows people to apply regularly and be processed without crossing the Channel, to come here to work, to come and offer their skills. This is a combination of factors that is slowly taking shape and I am sure that this issue will be resolved, but I am not sure that closing the borders and not letting people in is the best for the British economy. However, it is not up to me to decide this, it is up to the British," he said./CNA

14:30 POLITICS

PD, çon

Partia Demokratike ka dërguar një kallëzim në SPAK, për ap...

Lajmet e fundit nga