LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"You also want change for your family"/ Kelliçi appeals to the socialists

2023-03-23 19:21:00, Politikë CNA
"You also want change for your family"/ Kelliçi appeals to the
Opposition candidate for the Municipality of Tirana, Belind Kelliçi

The candidate of the Opposition for the Municipality of Tirana, Belind Këlliçi, in the parliamentary session where he submitted his mandate, called on the socialist deputies to embrace the change that is coming on May 14.

From the beginning of his speech, he singled out and praised honest socialists, and mentioned Rexhep Mejdani and Pandeli Majko by name.

“Shumë rrallë, pashë këtu një debat, një ngritje të fuqishme zëri, një qëndrim pa kompromis për diçka që ka të bëjë me mirëqënien, me jetën e përditshme të njerëzve. Kacafytje për mirëqënien dhe interesat e Rilindjes, të grupit kryesor të saj që qëndron këtu pas meje, sepse këtë më duhet ta them; lakmia e babëzia, errësimi i arsyes e logjikës së shëndoshë para pasurimit, nuk vlen njëlloj për të gjithë kolegët socialistë

I am convinced that you, for yourself and your families, are looking for change. And many of you who have this opportunity, who have the right to vote in Tirana, I am sure that you will secretly exercise this tag, you will seize this chance, this hour, that is coming to the capital. Do not lag behind the citizens, in terms of taste and choice. It's a chance to get into their mind, size, skin, shoes of those who brought you here. You have a golden opportunity on May 14, so that we can make the change that our citizens have been waiting for for a long, long time", said Kelliçi./ CNA

Lajmet e fundit nga