LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

This is the place where the banana is sacred

2022-11-06 15:26:00, Kuriozitete CNA

This is the place where the banana is sacred

Due to its native, perennial abundance, the banana is India's favorite fruit for almost every occasion and is deeply woven into the country's cultural fabric.

In addition, the banana is associated by Indians with abundance and fertility, and so in many parts of the country, two flowering banana trees are placed at the entrance of buildings where weddings and other religious ceremonies take place.

Banania ka qenë fruti më i gjithanshëm dhe më i nderuar i Indisë që nga kohra të lashta. Për shkak të lindjes së saj, bollëkut shumëvjeçar dhe përballueshmërisë, është fruti i preferuar për pothuajse çdo rast dhe pema e bananes në tërësinë e saj është e endur thellë në strukturën kulturore të vendit. Ndërsa varietetet indigjene kultivohen në kopshtet e shtëpive anembanë Indisë, ato rriten me bollëk si brenda vendit ashtu edhe të egra në vende si Nagercoil, kryesisht për shkak të klimës tropikale të ngrohtë dhe të lagësht dhe kushteve të tokës pjellore dhe të shkrifët që gjenden në rajonet ngjitur me Ghats Perëndimore në Indinë Jugore.

Banania besohet të jetë një nga frutat më të hershme dhe më të kultivuara në botë dhe ka udhëtuar shumë larg prej origjinës së saj modeste në Indi dhe Azinë Juglindore. Sot, është një nga frutat më të konsumuar në botë, dhe madje edhe gjatë këtyre kohërave pandemike, buka e bananes ngushëlluese dhe e lehtë për t'u bërë ka qenë në trend në kërkimet e Google në të gjithë botën.

Të dhënat historike përmendin se Aleksandri i Madh ishte i impresionuar me shijen ekzotike të kadali phalam (emri sanskrit i bananes) dhe e barti frutin nga India në Lindjen e Mesme, ku u pagëzua si banan (një fjalë arabe për gisht) nga Tregtarët arabë. Më vonë arriti në Afrikë, Amerikën Latine dhe Karaibe gjatë shekullit të 15-të, dhe më pas u nis në veri drejt Bermudës. Nga Bermuda, bananet u dërguan në Angli si fruta të reja gjatë shekujve 17 dhe 18. Dhe në 1835, kopshtari kryesor i Chatsworth Estate në Derbyshire, Joseph Paxton, kultivoi dhe rriti një varietet të ri të verdhë dhe e quajti atë musa cavendishii, sipas emrit të familjes së punëdhënësit të tij, William Cavendish.
Banania konsiderohet një ilaç për të gjitha sëmundjet, fizike dhe shpirtërore
Despite its relatively small size and somewhat bland flavor compared to other varieties, Cavendish's uniformity, disease resistance and high production capacity have made it the beloved variety of the Western world. In India, the high-yielding G9 Cavendish variety (from Israel) is now commercially produced throughout the country; however, native varieties of bananas - and their plantain cousins ??- are still cultivated, mainly in the southernmost parts of India. Locals often sing the praises of varieties like poovan, mondan and peyan (named after the Hindu holy trinity of Brahma, Vishnu and Shiva respectively) for their versatility, flavor and texture. /CNA.al

Lajmet e fundit nga