LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tomorrow, the month of Ramadan/ Message from the head of KMSH: Let's put aside disagreements, grudges and selfishness

2023-03-22 09:27:00, Sociale CNA
Tomorrow, the month of Ramadan/ Message from the head of KMSH: Let's put
The President of the Muslim Community of Albania, Bujar Spahiu

The President of the Muslim Community of Albania, Bujar Spahiu, has congratulated the Muslim believers on the occasion of the beginning of the month of Ramadan for a prosperous month full of mutual understanding with each other.

Spahiu has invited all believers to be more in solidarity with families in need, to extend a hand to each other in good works during this blessed month.

In the end, he wished everyone an easy fasting, acceptance of prayers and, above all, health for all Albanians.

Gëzuar Muajin e Bekuar të Ramazanit të gjithë shqiptarëve kudo që janë!

Të dashur qytetarë, motra dhe vëllezër, nesër është dita e parë e muajit të bekuar të Ramazanit.

Me rastin e fillimit të muajit të Ramazanit, ju përcjell urimet më të sinqerta që ky Ramazan të jetë muaji i faljes, muaji i begatisë, muaji mirëkuptimit të ndërsjelltë me njëri-tjetrin, muaji i ngritjes morale dhe shpirtërore, për përballimin me sukses të çdo vështirësie që kemi.

Gjatë Ramazanit ju ftojmë të jeni më solidarë me familjet në nevojë, t’i shtrijmë dorën njëri-tjetrit në punë të mira.

Të nderuar besimtarë, çdo gjë gjatë këtij muaji ka vlerë shumëfish më të madhe, prandaj njerëzit përmes sakrificave të shumanshme personale, synojnë të lartësohen shpirtërisht dhe të afrohen më shumë me Zotin.

Also, this month is the month of charity works that impact the entire society.

Let's put aside disagreements, grudges and selfishness.

We aim to achieve only God's pleasure and harmony with the people we surround ourselves with.

May this be the month of forgiveness for us.

Wishing you the month of Ramadan, let me wish you an easy fast, acceptance of your prayers, good health, happiness and prosperity for you and your families", writes Spahiu./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga