LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"Love letter to my country"/ On the eve of "Sunny Hill Festival", Dua Lipa confesses her childhood dream

2022-07-28 18:52:00, Lifestyle CNA
"Love letter to my country"/ On the eve of "Sunny Hill
Singer, Dua Lipa

The "Sunny Hill Festival" will take place on the 4th to the 7th of August.

The festival will bring a rich list of Albanian artists up to the world's most famous names including Dua Lipa and J Balvin.

When there are a few days left until its launch, the internationally famous Albanian artist Dua spoke about the festival in her vlog "Service95".

The 26-year-old has experienced the creation of the festival as a dream come true, saying that every time she wants to see her favorite artists in her hometown, Kosovo.

Me titlllun ‘letër dashurie për vendin tim’, Dua treguar se si nisi gjithçka për themelimin e festivalit e deri tek dëshira e madhe për t’u rikthyer në vendlindje.

“Jam shumë e lumtur që festivali “Sunny Hill” do të rikthehet përsëri këtë vit në Prishtinë, Kosovë. Kur jetoja në Kosovë, nga mosha 11 deri në 15 vjeç, ëndërroja që një ditë të shikoja muzikantët e mi të preferuar të interpretonin live në qytetin tim, dhe kështu nga dëshira ime dhe e babit tim, lindi pikërisht festivali ynë. Jam jashtëzakonisht krenare për ekipin që na ndihmon me organizimin e festivalit tonë, veçanërisht pasi eventi i vjen në ndihmë edhe fondacionit tonë “Sunny Hill”, i cili mbështet organizata të ndryshme kosovare, veçanërisht ato në fushën e artit dhe të kulturës”, ka shkruar Dua.

"Of course, it's always a great joy to be back in Pristina during the summer, and at the festival that will last four days this year you will be able to see so many incredible artists. If you are coming to Sunny Hill, here are some of the places where you should try their food and have fun in the city. See you there!", the post further stated.

Meanwhile, we remind you that in addition to Pristina, this year "Sunny Hill Festival" will also be held in Tirana from August 26 to 28. /CNA.al

"Love letter to my country"/ On the eve of "Sunny Hill

 

Lajmet e fundit nga