LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

He punched the citizen/ The court orders 1 month of detention for Fero

2022-07-27 16:34:00, Lifestyle CNA

He punched the citizen/ The court orders 1 month of detention for Fero

The court of Gjilan has today made the decision on the security measure for the rapper Fero, who a few days ago, punched a citizen inside his car.

The court has announced that the rapper has been sentenced to 30 days in prison, after the attack he carried out on a citizen in his car, the video of which went viral on social networks.

" The Basic Court in Gjilan has approved the request of the Basic Prosecution of Gjilan, assigning the detention measure of 30 (thirty) days to the defendant F. Sh.

Ekziston dyshimi i bazuar se me datë 24.07.2022 rreth orës 17:00, në Rrugën “Mulla Idrizi” në Gjilan, në rrugë dhe vend publik, i pandehuri pas një mosmarrëveshje të rastit me të dëmtuarin E. E. i cili ishte duke dëgjuar muzikë dhe ishte i ulur ne veturën VË Golf 6 ngjyrë e bardhë si pasagjerë të njëjtin e sulmon fizikisht i pandehuri F. Sh., duke e goditur me grushte dhe shkelma disa herë në pjesë të ndryshme të trupit, deri sa ndërhynë persona të tjerë të pranishëm për ta larguar të pandehurin.

Me këto veprime i pandehuri dyshohet se ka kryer veprën penale sulmi, vepër e sanksionuar me Kodin Penal të Republikës së Kosovës (KPRK).

The judge of the preliminary procedure has assessed that there are legal reasons for assigning the measure of detention to the defendant, since other alternative measures would be insufficient at this stage of the criminal procedure.

The parties have the right to appeal against this decision on the appointment of detention in the Court of Appeal ," the announcement states./ CNA.al

Lajmet e fundit nga