LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Names- Internationally wanted / 4 people extradited to Albania from Italy, Germany and France

2022-06-25 15:19:00, Kronika CNA
Names- Internationally wanted / 4 people extradited to Albania from Italy,
Illustrative photo

Cooperation continues, for the localization, capture and extradition of citizens declared internationally wanted.

As a result of the cooperation of the Albanian police with their European counterparts, 4 citizens declared internationally wanted were arrested in Italy, Germany and France, as well as extradited to Albania.

?In the framework of the cooperation with the Italian counterparts, the OCC Interpol Tirana extradited from Italy, the Albanian citizen:

Bekim Lekaj, 30 years old, resident in Tropoja.

Këtë shtetas, Gjykata e Rrethit Gjyqësor Gjirokastër e ka dënuar me 8 vjet, 2 muaj e 10 ditë burgim, për veprat penale "Vjedhja" dhe "Vjedhja me dhunë” kryer në bashkëpunim, të parashikuara nga Kodi Penal i Republikës së Shqipërisë.

?Nga ZQK Interpol Tirana u ekstradua nga Stuttgart, Gjermani, drejt vendit tonë, shtetasi shqiptar:

Romario Kapidani, 28 vjeç, banues në Durrës.

Ky shtetas ishte shpallur në kërkim sepse Gjykata e Rrethit Gjyqësor Durrës e ka dënuar me 5 vjet e 4 muaj burgim, për veprën penale "Prodhimi dhe shitja e narkotikëve", nga të cilat i kanë mbetur për të vuajtur edhe 2 vjet e 8 muaj burgim.

?Gjithashtu, nga ZQK Interpol Tirana u ekstradua nga Dusseldorf, Gjermani, shtetasi shqiptar:

 Ervis Martini alias Ervis Krasniqi, 29 vjeç.

Ky shtetas ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga ZQK Interpol Tirana, pasi Gjykata e Shkallës së Parë Fier i ka caktuar masën e sigurimit “Arrest në burg”, për veprat penale “Plagosja e rëndë me dashje” dhe “Mbajtja pa leje dhe prodhimi i armëve, armëve shpërthyese dhe i municionit”. 

?Në vijim të bashkëpunimit me homologët francezë, nga ZQK Interpol Tirana u ekstradua nga Parisi, Francë, shtetasi shqiptar:

Deivis Jaho, 30 vjeç, lindur në Kamzë.

Ky shtetas ishte shpallur në kërkim, pasi Gjykata e Apelit Tiranë e ka dënuar me 1 vit burgim, për veprat penale “Vjedhja” dhe “Shkelja e rregullave të qarkullimit rrugor''.

As a result of the cooperation of Interpol Tirana with the relevant Headquarters of Interpol in Europe, it became possible to arrest these citizens, and finalized their extradition to our country, in order to serve their sentence./ CNA.al

Lajmet e fundit nga