LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Iran is using weapons that blind demonstrators

2022-11-28 08:51:02, Kosova & Bota CNA

Iran is using weapons that blind demonstrators

Iran's spiritual and political leader has praised the Basidsch militia's involvement in the protests. "They risked their lives to protect the population from the rebels," Ayatollah Ali Khamenei said in a televised address. The militia has ties to Iran's Revolutionary Guard and is cracking down on demonstrators.

Khamenei paralajmëroi popullatën që të mos joshet nga propaganda e huaj. "Metoda më e rëndësishme e armikut sot është falsifikimi dhe gënjeshtra”, tha udhëheqësi fetar 83-vjeçar. Kanalet televizive që njihni dhe shikoni i përkasin armikut”. Khamenei përmendi në mënyrë eksplicite SHBA-në. Izraeli shihet gjithashtu si armiku kryesor i vendit islamik dhe Arabia Saudite si një rival rajonal.

Për më shumë se dy muaj, dhjetëra mijëra iranianë kanë demonstruar në Iran pandërprerë kundër politikave autoritare të udhëheqjes islame. Protestat në Iran u ndezën nga vdekja e 22-vjeçares Jina Mahsa Amini. Kurdja me origjinë vdiq në paraburgimin e policisë më 16 shtator.

Sipas aktivistëve të të drejtave të njeriut, më shumë se 440 demonstrues u vranë nga policia dhe forcat e sigurisë. Milicia Basidsch luan një rol kyç në këtë.

Një grup prej 140 dëshmitarësh okularë, në një deklaratë të përbashkët të postuar në rrjetet sociale, paralajmëron se përdorimi i municioneve të mbushura me mbeturina dhe me bojë nga forcat e sigurisë ka rezultuar me dëmtimin e syve të shumë demonstruesve.

Dy kritikë të regjimit janë liruar

Autoritetet iraniane kanë liruar me kusht futbollistin Voria Ghafouri dhe aktivistin e të drejtave të njeriut Hossein Ronaghi. Kjo është raportuar nga agjencia iraniane e lajmeve Fars në mediat online. Gazeta Shargh raportoi gjithashtu lirimin e Ghafourit. Vëllai i Ronaghit, Hassan, shkroi në Twitter se vëllai i tij është "liruar me kusht për të marrë kujdesin mjekësor".

Ghafouri and Ronaghi are among the most prominent Iranians arrested for supporting mass protests. Kurdish footballer Ghafouri, who played 28 times for the Iranian national team, was arrested on Thursday on charges of anti-state propaganda./DW

Lajmet e fundit nga