LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Who blew up the "Nord Stream" gas pipeline? Four theories and many mysteries

2023-03-13 09:54:00, Blog Charlie Cooper
Who blew up the "Nord Stream" gas pipeline? Four theories and many
Illustrative photo

Almost six months after the powerful explosions at the pipelines of the underwater gas pipeline "Nord Stream", an event that caused a great geopolitical shock around the world last September, there is still no final answer to the question of who is the author.

Disa nxituan të fajësojnë direkt Rusisë, për shkak të historisë së saj së gjatë me teknikat e luftës hibride, por edhe e motivuar nga frikësimi i Evropës në mesin e një lufte të ashpër ekonomike për furnizimin me gaz. Por ka kaluar gjysmë viti pa pasur asnjë provë të fortë për këtë apo ndonjë shpjegim tjetër që duhej të kishte dalë nga hetimet e vazhdueshme të autoriteteve në tre vende evropiane.

Që nga dita e sulmit, katër shtete - Rusia, SHBA, Ukraina dhe Britania e Madhe - janë fajësuar publikisht për shpërthimet, me shkallë të ndryshme provash. Por disa gjëra dihen me siguri. Siç u supozua gjerësisht brenda disa orësh nga shpërthimi, shpërthimet ishin një akt sabotimi i qëllimshëm.

Një nga tre hetimet, të udhëhequra nga Autoriteti Prokurorial i Suedisë, konfirmoi në nëntor se mbetjet e eksplozivëve dhe disa “objekte të huaja” u gjetën në “skenën e krimit” në shtratin e detit, rreth 100 metra nën sipërfaqen e Detit Baltik, afër ishullit danez Bornholm.

Tani dy raporte të reja mediatike - një nga New York Times, dhe tjetri një investigim i përbashkët nga televizionet gjermane ARD dhe SWR, plus gazeta “Die Zeit” - kanë ngritur tezën e autorësisë së një grupimi pro-ukrainas - edhe pse jo domosdoshmërisht i mbështetur nga Kievi. Ja cilat janë teoritë kryesore mbi fajtorët dhe motivin e tyre:

Teoria nr.1:Fajtor është Vladimir Putini

Mihailo Podoliak, një këshilltar i Volodimir Zelenski, ishte ndër të parët që e shpalosi këtë hipotezën në Twitter më 27 shtator, një ditë pasi u zbuluan shpërthimet. Ai e quajti incidentin “një sulm terrorist të planifikuar nga Rusia si një akt agresioni ndaj BE-së”, dhe të lidhur me vendosmërinë e Moskës për të provokuar “panik para dimrit” për furnizimet me gaz në Evropë.

Kryeministri polak Mateush Moraviecki la të kuptohet përfshirjen ruse. Por Moska e mohoi përgjegjësinë. Tubacionet e “Nord Stream” janë pjesë e kompanisë ruse Gazprom. Në kohën e shpërthimeve, Kompania kishte njoftuar një mbyllje “për një kohë të pacaktuar” të tubacioneve Nord Stream 1, duke përmendur problemet teknike, të cilat BE i quajti” si arsyetim të rreme”.

Ndërkohë, “Nord Stream 2” nuk u fut asnjë ditë në punë. Por pse ruset duhej të hidhnin në erë gazsjellësin, nëse shantazhi i gazit nëpërmjet mbylljes kishte rezultuar tashmë efektiv? Simone Taliapietra, eksperti i energjisë dhe bashkëpunëtor në institutin e mendimit “Bruegel”, tha se Kremlini mund të ketë qenë i përçarë në lidhje me këtë çështje.

“Në atë moment, Putini kishte vendosur të ndalonte plotësisht furnizimin me gaz të Gjermanisë. Shumë njerëz në Rusi mund të kenë qenë kundër kësaj, pasi ishte një burim i madh të ardhurash. Ka të ngjarë që zyrtarët më radikalë të kenë marrë vendimin për t’i dhënë fund debatit duke shkatërruar tubacionet”- thotë ai.

Teoria nr.2: Shpërthimin  e kryen britanikët

Udhëheqësit rusë kanë lënë të kuptohet që në fillim se pas sulmit qëndrojnë ose Ukraina ose aleatët e saj perëndimorë. Zëdhënësi i Kremlinit Dimitri Peshkov deklaroi 2 ditë pas shpërthimeve se Moska nuk kishte asnjë interes për të hedhur në erë “Nord Stream”. Më pas, një muaj pas shpërthimeve, Ministria ruse e Mbrojtjes pretendoi se “përfaqësuesit e Marinës së Mbretërisë së Bashkuar morën pjesë në planifikimin, mbështetjen dhe ekzekutimin e sulmit”, por pa dhënë asnjë provë. Ministria britanike e Mbrojtjes i cilësoi akuzat “si të shpikura” dhe që synonin të largonin vëmendjen nga disfatat e fundit të Rusisë në fushën e betejës.

Teoria nr.3: Gazsjellësi u shkatërrua nga një komando e SHBA-së

Një artikull i javëve të fundit nga gazetari investigativ amerikan Sejmur Hersh shkaktoi një valë të re spekulimesh. Pretendimi i Hersh: Ishin forcat amerikane, ato që e hodhën në erë “Nord Stream’ me urdhër të drejtpërdrejtë të Xho Bajden. Sipas Hersh, presidenti amerikan synonte të ndërpriste një herë e mirë lidhjen e gazit të Rusisë me Gjermaninë, duke shmangur çdo lloj shantazhi të Kremlinit që nuk mund ta pengonte Berlinin ta mbështeste me vendosmëri Ukrainën.

Artikulli i Hersh u mbështet gjithashtu në komentet publike të Bajdenit në shkurt 2022, pak ditë para pushtimit të plotë të Rusisë, kur u tha gazetarëve se nëse Rusia pushton Ukrainë “nuk do të ketë më Nord Stream 2, pasi ne do t’i japim fund”. Shtëpia e Bardhë e përshkroi artikullin e Hersh si një “trillim krejtësisht të rremë dhe të plotë”.

Teoria nr.4:Varkëtarët misteriozë

Të dhënat e fundit, pas investigimeve të New York Times dhe medias gjermane, përqendrohen tek një varkë, 6 persona me pasaporta të falsifikuara dhe ishullin e vogël danez Kristianso. Sipas këtyre raporteve, një varkë që u nis nga porti gjerman Rostok dhe u ndal më vonë në ishullin e vogël, është në qendër të hetimeve mbi sulmin ndaj “Nord Stream”.

Prokurori federal i Gjermanisë konfirmoi të mërkurën se një anije e dyshuar se transportonte eksplozivë ishte kontrolluar në janar. Disa prej rreth 100 banorëve të Kristianso thanë për televizonin danez TV2 se policia e kishte vizituar ishullin dhe kishte bërë hetime.

Like the New York Times, German media reports have suggested that the secret services are talking about the attack on a pro-Ukraine group. Although there is no evidence that any order came from the Ukrainian government. Furthermore, the identity of the suspected perpetrators remains unknown.

The Danish Security and Intelligence Service said the investigation is ongoing. A spokesman for Sweden's Prosecution Authority said information would be shared when it became available - but there was "no time frame" on when the investigations would be completed. The mystery continues./ Adapted from CNA.al

Lajmet e fundit nga