LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Fenomeni i largimit të shqiptarëve/ Mediu: Po ikën pjesa më vitale e shoqërisë

2022-11-29 20:18:00, Aktualitet CNA
Fenomeni i largimit të shqiptarëve/ Mediu: Po ikën pjesa më
Kreu i Partisë Republikane, Fatmir Mediu

Kreu i Partisë Republikane, Fatmir Mediu, ka folur për fenomenin e largimit të shqiptarëve nëpër botë.

I ftuar në "Frontline", Mediu thekson se nuk është momenti që të merremi me gjermanin e fundit që ka ikur nga Shqipëria në 1944 por me shqiptarin që po ikën çdo ditë në Gjermani.

“Ne merremi me gjermanin e fundit që ka ikur në 1944, por nuk merremi me shqiptarin që do të ikë çdo ditë e më tepër në Gjermani apo vende të tjera, duke krijuar një problem të madh ekonomik, social, plakje të shoqërisë, etj..  po ta shohim se kush ka ikur, është pjesa më vitale e shoqërisë, më intelektuale, dhe ata që kanë pasur një mundësi normale nuk e shikojnë si ambient të vlefshëm për të ndërtuar një raport të drejtë për të ardhmen e familjes së tyre. Kjo është shqetësuese, dhe ne duhet të shohim jo vetëm sesi ta ndalojmë, por si duhet të shikojmë si duhet ta kthejmë një pjesë të këtyre njerëzve, se janë një kapital shumë i vlefshëm nëse kthehen”, tha ai./ CNA.al

Lajmet e fundit nga