LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Buka, vaj, qumështi, luks për qytetarët/ Ministres i rriten të ardhurat

17 Gusht 2022, 11:29, Ekonomi CNA

Buka, vaj, qumështi, luks për qytetarët/ Ministres i rriten

Ministrja e Financave, Delina Ibrahimaj, ka publikuar të dhënat teksa thekson se janë rritur ndjeshëm të ardhurat në buxhetin e shtetit gjatë shtatë muajve të parë të këtij viti, ndërkohë që çmimet janë rritur në çdo sektor dhe për qytetaret, buka, qumështi dhe vaj janë kthyer në luks.

Por, sipas Ibrahimajt, qeveria ka tejkaluar planin e të ardhurave me 104% për këtë periudhë duke realizuar 326.7 miliardë lekë nga 313.5 miliardë lekë që ishin parashikuar.

Ndërkohë që janë rritur të ardhurat në arkën e shtetit, gjatë së njëjtës periudhë rezulton se qeveria ka ulur shpenzimet duke harxhuar rreth 311 miliardë lekë nga 359 miliardë lekë që ishin parashikuar.

“Më shumë të ardhura në ekonomi

Të ardhurat totale për 7-mujorin e vitit 2022 u realizuan në masën 326.7 miliardë lekë ose 104 % të planit të 7-mujorit. Krahasuar me një vit më parë të adhurat janë rritur me 44.9 miliardë lekë.

Ministria e Financave dhe Ekonomisë vijon punën për të ruajtur të gjithë parametrat fiskalë, si dhe ritmin e qendrueshëm të rritjes së të ardhurave”, shkruan Ibrahimaj./CNA.al

Buka, vaj, qumështi, luks për qytetarët/ Ministres i rriten

Buka, vaj, qumështi, luks për qytetarët/ Ministres i rriten

Lajmet e fundit nga