LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Skandali me inceneratorët/ Denoncimi: Është mashtruar me faturat e depozitimit

17 Janar 2023, 12:17, Denoncim CNA

Skandali me inceneratorët/ Denoncimi: Është mashtruar me faturat

Monika Kryemadhi ka denoncuar sot se kompaninë e inceneratorit të Tiranës se kanë mashtruar me faturat e depozitimit.

Kryemadhi ka kryer një investigim që e ka filmuar hap pas hapi, për të vërtetuar se si po vidhet me inceneratorin e Tiranës, ndërkohë që pronarët janë në kërkim.

Në inceneratorin e Tiranës nuk bëhet ndarja në burim, riciklimi dhe djegia, por bëhet vetëm kapsulimi.

“Nga pamjet e filmuara me dron nga gjurmimi i qeses fosforeshente kuptohet qartë që në inceneratorin e Tiranës nuk kryhet asnjë proces qoftë nga ato që  zotohet kryeminstri në komision qoftë edhe nga deklarimet e përfaqësuesve të kompanisë. Sipas pamjeve me dron në inceneratorin e Tiranës kryhet vetëm procesi i peshimit dhe groposjes së mbetjeve. Pra, asnjë proces tjetër për të cilin kompania paguhet 29 euro për ton", ka thënë Kryemadhi.

Kryemadhi ka rikonfimuar se Tirana nuk ka incenerator por thjesht një qendër grumbullimi mbetjesh të njëjtë me atë të Shkodrës.

Bashkia e Shkodrës për të njëjtin proces, sipas saj, pra atë të groposjes paguan 1600 lekë të reja për ton.

Ndërkohë Bashkia e Tiranës paguan 29 euro për ton, duke na e shitur si proces incenerimi kur ndërkohë kryhet vetëm groposje, pa diferencim./CNA.al

Lajmet e fundit nga