LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Fiks Fare/ Babë e bir të palicencuar shesin barna në kioskë, brenda ambientit kryhen edhe injeksione

8 Qershor 2023, 21:23, Denoncim CNA

Fiks Fare/ Babë e bir të palicencuar shesin barna në

Emisioni Fiks Fare solli mbrëmjen e sotme një subjekt që shet barna në kundërshtim me ligjin, rolin e farmacistit e bëjnë babë e birë të cilët nuk janë të licencuar për këtë gjë.

Fiksi solli me zë dhe figurë, Menduh Feratin i cili shet antibiotikë pa recetë dhe bën injeksione në këtë ambient. Madje ai tregon se operon në të gjithë zonën dhe mund të injektoi edhe antibiotikë sipas rastit.

Fiks Fare/ Babë e bir të palicencuar shesin barna në

Emisioni Fiks Fare solli përgjigjen e institucioneve për rastin, objekti në të cilin shiteshin barnat nuk kishte asnjë shenjë dalluese se ishte farmaci. Agjencia Kombëtare e Barnave dhe Pajisjeve mjekësore i lau duart duke thënë se në inspektim në subjekt gjetën Indrit Feratin i cili nuk ka licencë dhe ndaj edhe gjobitet me 2 milionë lekë të vjetra.

Fiks Fare/ Babë e bir të palicencuar shesin barna në

Por ajo që thotë një tjetër institucion siç është Urdhëri i Farmacistit tregon qartë se ai subjekt nuk ka asnjë farmacist apo ndihmës farmacist të licensuar, po ashtu as drejtues teknik, pikë e cila është domosdoshmëri për të ushtruar aktivitetin. Por kur vjen puna për të mbyllur subjektin e paligjshëm, Urdhëri thotë se është kompetencë e Agjencisë.

Fiks Fare/ Babë e bir të palicencuar shesin barna në

Ndërkohë vetë z.Ferati i cili u xhirua nga Fiksi duke shitur barna dhe bërë injeksione tregoi se prej 4 vitesh veprojnë në kundërshtim me ligjin. Sipas tij ka patur një drejtuese teknike e cila ka humbur jetën para 4 vitesh, dhe që nga ajo kohë në subjekt shesin barna njerëz në kundërshtim me ligjin.

Z.Menduh Ferati thotë se pronar i farmacisë është djali i tij, që vazhdon studimet për farmaci./ tch

Fiks Fare/ Babë e bir të palicencuar shesin barna në

Fiks Fare/ Babë e bir të palicencuar shesin barna në

Fiks Fare/ Babë e bir të palicencuar shesin barna në

Fiks Fare/ Babë e bir të palicencuar shesin barna në

Fiks Fare/ Babë e bir të palicencuar shesin barna në

Fiks Fare/ Babë e bir të palicencuar shesin barna në

Lajmet e fundit nga