LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Denoncim-54 milionë dollarë u dhanë në dhjetor për Zoton e Mërtirin/ Nuk ndalen financimet për "mafien e plehrave"

20 Janar 2023, 12:14, Denoncim CNA

Denoncim-54 milionë dollarë u dhanë në dhjetor për

Deputetja e Partisë së Lirisë, Monika Kryemadhi, ka vijuar me denoncimet për inceneratorin e Tiranës.

Për një incenerator që nuk ekziston Kryemadhi tha se muajin dhjetor janë paguar nga bashkia 54 milionë dollarë.

 “Diferencimi i mbetjeve në burgim është përgjegjësi e bashkisë. I gjithë procesi monitorohet nga bashkia dhe nëse nuk zbatohet, gjobitet nga kryetari i bashkisë. Sipas kontratës, të gjitha mbetjet duhet të diferencohen më pas dhe pjesa tjetër dërgohet në landfill në pritje të incenerimit. Në tetor të 2021-shit landfilli, ajo që është e veshur me tesutin jeshil ka qenë zero. Ndërkohë, në korrikun e 2022-shit, kjo gropë është e tejmbushur, e cila duhej të mbushej për 30 vite”, tha Kryemadhi./CNA.al

Lajmet e fundit nga