LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

VIDEO-Emocionuese/ Pas dekadash ky është prezantimi i parë i Orkestrës simfonike dhe korit të FA

3 Dhjetor 2022, 20:10, Aktualitet CNA
VIDEO-Emocionuese/ Pas dekadash ky është prezantimi i parë i
Pamje nga koncerti

Koncerti madhështor që po mbahet në Pallatin e Kongreseve është hapur me një performancë nga Orkestra Simfonike dhe Kori i Forcave të Armatosura shqiptare.

Një prezantim ky mjaft emocionues pasi vjen pas shumë dekadash.  


Gjithashtu në këtë koncert me një motiv mjaft human, ka performuar edhe banda e Forcës së Sigurisë së Kosovës.


Në vijim të koncertit do të ketë shumë surpriza pasi do të ngjiten në skenë mbi 300 artistë ga Orkestra Simfonike e FA, Kori i FA, Banda e Ushtrisë shqipëtare dhe Bandat e ushtrive të Kosovës dhe vendeve të NATO nga SHBA, Britania e Madhe, Franca, Italia, Greqia, Maqedonia e Veriut, Kroacia dhe Sllovenia.

Kjo është hera e parë që nje event i këtij dimensioni zhvillohet në Shqipëri dhe vjen me rastin e 110-vjetorit të Pavarësisë dhe 110-vjetorit të krijimit të ushtrisë shqiptare.

Ashtu siç është bërë me dije më herë të ardhurat nga shitja e biletave të këtij koncerti do të shkojnë në ambasadën e Ukrainës, me qëllim që të mbërrijnë te familjet dhe fëmijët e prekur nga lufta./ CNA.al

Lajmet e fundit nga