LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

SHBA mbështet SPAK dhe Dumanin: Vepron kundër politikanëve të korruptuar

18 Prill 2024, 18:31, Aktualitet CNA
SHBA mbështet SPAK dhe Dumanin: Vepron kundër politikanëve
Altin Dumani, kreu i SPAK

I ngarkuari me punë i Shteteve të Bashkuara në Tiranë, David Wisner, gjatë një interviste për Zërin e Amerikës ka shprehur vlerësim për punën e SPAK.

Wisner thekson se institucionet e pavarura të drejtësisë sot kanë ndërmarrë veprime kundër politikanëve të lartë të dyshuar për korrupsion, kanë ndërmarrë veprime kundër figurave të krimit të organizuar.

I ngarkuari me punë i Shteteve të Bashkuara nënvizon se është me rëndësi kyçe që të vazhdojë angazhimi i të gjithë shoqërisë shqiptare për t’i luftuar ato sepse këtë duan vërtet shqiptarët.

“Gjithmonë kemi thënë se reforma në drejtësi, ndërtimi i institucioneve të pavarura në këtë vend, nuk do të ishte asnjëherë e shpejtë, e lehtë, apo e përsosur. Dhe mendoj që kjo vazhdon të jetë e vërtetë sot. Por mendoj edhe që shqiptarët duhet të ndihen me të drejtë krenarë për faktin që institucionet e pavarura të drejtësisë sot kanë ndërmarrë veprime kundër politikanëve të lartë të dyshuar për korrupsion, kanë ndërmarrë veprime kundër figurave të krimit të organizuar. Ky lloj përparimi nuk është pak dhe është me rëndësi kyçe që të vazhdojë angazhimi i të gjithë shoqërisë shqiptare për t’i luftuar ato sepse këtë duan vërtet shqiptarët. Dhe ne jemi shumë krenarë që qëndrojmë në krah të shqiptarëve teksa ndërtojnë një të ardhme më të mire”, tha Wisner./ CNA

Lajmet e fundit nga